Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Neden Vokal Eğitimi Almalısınız?

Sahne Öncesi Son Provalarınızı Yapın!

Sahne performansınızı geliştirmek, güncel bir repertuvar ve modern tekniklerle sahnede okuyacağınız şarkılar için kendinizi hazırlamak istemez misiniz? Vokal eğitimi ile modern müzikte kullanılan vokal tekniklerini öğrenebilir, vokal becerilerinizi geliştirerek başarılı bir vokalist haline gelebilirsiniz.

Vokal dersleri ile güzel şarkı söylemenin püf noktalarını öğrenmenin yanı sıra farklı müzik tarzlarında kullanılan vokal tekniklerini kazanımlarınız arasına ekleyebilir, sahne ve stüdyo çalışmalarınız için sesinizi tam bir verimlilikle kullanmaya başlayabilirsiniz. Vokal eğitiminin faydaları hakkında konuşacağız. Ancak gelin önce şan eğitimiyle vokal eğitiminin farkları neler bu soruya cevap verelim.

Vokal Dersleri ile Şan Eğitimi Arasında Ne Fark Var?

Müziğin dünyasına yeni adım atan birçok insan vokal eğitimi ile şan eğitiminin aynı şey olduğunu düşünür. Ancak bunun doğru olmadığını vurgulamak gerekir. Çünkü vokal eğitimi daha çok vokal koçluğu kavramları esas alınarak yapılırken şan eğitimi ise çok daha klasik bir yaklaşıma sahiptir.

Şan eğitiminde öğretilen tekniklerin kökeni aslında klasik operaya dayanır. Klasik operada sıklıkla kullanılan bel canto tekniği şan eğitiminin ana unsurudur. Ancak klasik operanın tarihi günümüzden çok eskiye uzanır. Tarihin ne önemi var diye düşünebilirsiniz, ama önemli olduğunu hemen söyleyelim. Çünkü en başta, müzik teknolojilerinin gelişimi diğer pek çok alanda olduğu gibi büyük oranda 20. yüzyılda olmuştur. Dolayısıyla klasik opera tekniğinde vokalin hacimli olması son derece önemlidir. Mikrofon ve hoparlör gibi ses güçlendirme sistemleri olmadığı için vokalistin sesi hacimli olmadığı takdirde dinleyicilere duyurması mümkün değildir.

Buna karşılık modern vokal eğitimleri açısından baktığımızda sesin devasa bir hacme sahip olması önemli değildir. Çünkü ses güçlendirme sistemleri sayesinde hacimsiz bir ses bile rahatlıkla dinleyicilerin duyabileceği bir hale getirilebilir.

Buna ek olarak modern dünyada klasik dönemdeki müzik türlerinin dışında pek çok müzik tarzının doğduğunu da unutmamak gerekir. Rock, caz, R&B gibi farklı tarzlar klasik şan eğitiminde yer almayan farklı pek çok teknik barındırır. Bu nedenle modern vokal dersleri şan eğitiminin temellerinden parçalar içerse de asıl odaklandığı konu modern müziğin getirdiği yeni tekniklerdir. Modern bir vokal kursu buna bağlı olarak scream vokal tekniğinden caz vokallerine, brutal vokal çalışmalarından Türk Müziği'nde vokal kullanımına kadar pek çok konuyu kapsar.

Vokal Eğitiminin Faydaları Neler?

Neden vokal eğitimi almalıyım diye düşünüyorsanız şimdi bu sorunun cevabını birlikte arayacağız. İşte vokal eğitiminin faydaları;

  • Eğer daha önce şan eğitimi aldıysanız vokal eğitimi ile edindiğiniz bilgileri modern müzikte de kullanabilir, vokal becerilerinize güncel kazanımlar ekleyebilirsiniz.
  • Geçmişte şan eğitimi almamışsanız bile vokal kursu sayesinde şan eğitiminin temellerini öğrenebilir, vokalinizi doğru kullanmaya başlayabilirsiniz.
  • Vokal eğitimi ile doğru sesletim pozisyonlarını öğrenerek sahne performansınız sırasında zor sesleri çok daha rahat çıkarabilirsiniz.
  • Nefes kontrolünü öğrenerek şarkı söylerken doğru soluklanma yapabilir, performansınızın düşmesinin önüne geçebilirsiniz.
  • Caz, Scream, Brutal gibi modern müzikte sıklıkta kullanılan vokal tekniklerini öğrenebilir, Pop Vokal metodunda kendinizi geliştirebilirsiniz.
  • Vokal eğitimi ile sesinizi daha iyi tanır, sınırlarınızı bilerek repertuvar seçiminizi buna göre düzenleyebilirsiniz.

Dinleyicileri hayran bırakan bir vokalist olmak için vokal eğitimi derslerinde aradığınızı bulacaksınız. İşinizin eğitimini alın, tüm şarkılarınız dinleyicilerinizde hayranlık uyandırsın.

Sahne İçin Son Hazırlıklarımızı Birlikte Yapıyoruz!

Pek çok güzel şey de olduğu gibi müzik söz konusu olduğunda da başarılı olmak için emek vermeli, sürekli pratik yaparak kendinizi geliştirmelisiniz. Eğer müzik yolculuğunuzda en önemli enstrümanınızın vokaliniz olduğunu düşünüyorsanız vokal eğitimleri ile ilk adımlarınızı atmaya başlayın! Kendinizi geliştirmek için hiçbir zaman geç değildir...

Müzik Akademi olarak sizlere sahne ve stüdyo çalışmalarıyla deneyim kazanabileceğiniz bir vokal eğitimi sunuyor, müzikal becerilerinizi geliştirirken aynı zamanda müzik yolculuğunuz için hazırlanmanızı da sağlıyoruz. Vokalinizi nasıl geliştirebileceğiniz hakkında fikir almak istiyor, vokal eğitimi derslerimizi merak ediyorsanız kurumumuza gelebilir, eğitim danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

[widget-173]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20