Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Yeni Başlayanlar İçin Piyano Seçimi Nasıl Olmalı?

Piyano Çalmayı Öğrenmek İçin İlk Adım! 

Piyano, 1700’lerin İtalya’sında Bartolomeo Cristofori tarafından icat edilmiş, üzerinde 88 tuş bulunan ve günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile çeşitli modellere ayrılan bir müzik aletidir. Piyanonun tuşlarına basıldığında sesler,  çekiçlerin tellere vurması ile çıkmaktadır. Fakat dijital piyanolarda durum tahmin edilebileceği üzere farklıdır. Dijital piyanolarda ise sesler, oscilator aracılığıyla frekansa dönüşerek çıkmaktadır.

Piyano yaygın olarak klasik ve caz olmakla birlikte tüm müzik türlerinde kullanılmaktadır.  Solo performanslar, oda müziği, bestecilik ve ansambl için en uygun estrümanlardan biridir. Dijital piyano seçenekleri ile taşınabilir bir müzik aleti olması da gittiğiniz her yerde çalmanız için uygundur. 

Yeni başlayanlar için piyano seçimi nasıl olmalı? Sorusu merak edilen ve önemli bir sorudur. Piyano çalmaya başlamak için öncelikle hangi piyanonun sizin için en kolay çalınabilir olduğunu bulmanız piyano eğitimi alırken işinizi kolaylaştıracak bir meseledir. Yazımızın devamını inceleyerek yeni başlayanlara piyano önerileri alabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Piyano Seçimi

Yeni başlayanlar için piyano seçimi nasıl olması sorusu cevaplandığında piyanonun sizler için hem kaliteli hem de kolay çalınabilir olması konuları üstünde durulmalıdır. Piyano ne kadar kaliteli ve seviyeniz için kolaylık sağlayabilecek düzeyde ise piyano eğitiminizin başarı ile ilerlemesi bir o kadar hızlı olacaktır. 

Yeni başlayanlar için piyano seçimi ve piyanonun kalitesini belirleyen özellikleri sıralamak gerekirse; 

1. Model Seçimi 

Yeni başlayanlar için piyano seçimi nasıl olmalı sorusunun aslında en çok merak edilen kısmı piyanonun modelinin nasıl olduğudur. Piyano modelleri konsol piyanolar, akustik piyanolar, dijital piyanolar, pnörmatik piyanolar, mekanik piyanolar ve hazırlanmış piyanolar olarak birçok çeşide ayrılır. 

Yeni başlayanlar için piyano seçimi, çok çeşidi olan bir müzik aleti için oldukça zor gibi görünse de aslında modellerin özellikleri düşünüldüğünde cevabının çok net olduğu söylenebilir. Bahsi geçen piyanolar içinden dijital piyanolar;  kolay hareket ettirilebilir, taşınabilir ve ses açısından istediğiniz yüksekliğe ayarlanabilir olmasıyla, yeni başlayanların zorlanmadan ve her yerde çalışabilmeleri açısından ilk tercih etmesi gereken piyanolar arasında sayılabilir.

2.Marka

Yeni başlayanlara piyano önerilirken markaları baz alınarak önerilmelidir.  Piyano eğitiminin başarı ile ilerlemesi, piyanonun kalitesine göre şekillendiği için piyano markaları oldukça önemlidir. Yeni başlayanlar için piyano seçimi sıralaması, uygun piyano modelinin belirlenmesi ardından en iyi piyano markalarını araştırması şeklinde olmalıdır.

3. Tuşlar

Piyano tuşlarının kalitesi de piyano markasına bağlı olarak şekillenmektedir. Yeni başlayanlar için piyano seçimi yapılırken, piyanonun detaylı bir enstrüman olduğu düşünüldüğünde bu enstrümanın zorluklarını en aza indirmek için tuşlarının kaliteli olmasına dikkat etmek çok önemlidir. Piyano tuşlarının kalitesi de plastik ve çok hafif olup olmaması ile ilgilidir. Piyano tuşlarına dokunduğunuzda bir ağırlık hissetmeniz o tuşların kaliteli olduğunu gösterir.

4.Pedallar

Başlangıç seviyesi için piyano araştıranların merak ettiği konulardan biri de eller dışında ayakların bu detaylı enstrümanda ne için kullanıldığıdır. Piyano eğitimine yeni başlayanlar piyano çalarken elleri ve ayakları senkronize şekilde hareket ettirme becerisi kazanır. Bu noktada pedalların da bu senkronize hareketlere uygun bir kalitede olması gerekmektedir. Pedala bastığınızda ya da basılı tuttuğunuzda sesin uzayıp uzamadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Böylece pedalların iyi bir şekilde çalışıp çalışmadığını anlamış olursunuz.

[widget-183]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20