Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Piyano Filmleri – Piyano İle İlgili 10 En İyi Film

Kesinlikle İzlemeniz Gereken 10 Piyano Filmi!

Dünyanın en yaygın müzik aleti olan piyanonun pek çok kültüre misafir olması ve sinema filmlerine konu olması pek de şaşırtıcı değildir. Film yapımcıları ve yönetmenler, piyanonun duyguları harekete geçiren bir enstrüman olduğunun farkında oldukları için hayal gücünün sınırlarını zorlayan inanılmaz senaryolar ve görsel düzenlemeler ile izleyenleri, filmin sonunda sinema salonundan kolayca çıkabilecekleri fakat filmin etkisinden çıkamayacakları seviyede büyülemişlerdir. 

Ünlü oyuncuların karakterlerini başarıyla canlandırdığı, gişe rekorları kıran ve piyano ile ilgilenenlerin dilinden düşürmediği en iyi piyano filmleri:

1.PIANIST

En iyi piyano filmleri sıralanacaksa elbette en başta pianist olmalıydı. En çok izlenen piyano filmleri arasında birinciliği üstlenir diyebiliriz. Ünlü Polonyalı piyanist Wladyslaw Szpilman’ın anılarını kaleme aldığı aynı isimli kitaptan beyaz perdeye uyarlanan film, Nazi işgali altında olan Polonya’nın artık yaşanacak bir yer olmamaya başladığı bir dönemde, esir kampına gitmekten kurtulan ünlü piyanistin Varşova’da yoksul mahallelerde hayatta kalma mücadelesini anlatır. 

2.AMADEUS

Dünya müzik tarihini şekillendiren deha Mozart’ın yaşamdan kopuk ve sorunları olan bir karakter olarak yaşamı ve müzik kariyeri tam olarak zıt ilerler. Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin ilişkisine dayalı ve izleyenleri kendine hayran bırakan Amadeus filmi, sanat ile sanatçının karakteri arasındaki tamamen ters olan ilişkiyi anlatır.

3.GRAND PIANO

Piyanoya yeni başlayanlara ilham verecek ve en iyi piyano filmleri arasında izlenmesi gereken müthiş bir film olan Grand Piano, sahne korkusu olan ve bunalım yaşayan bir müzisyenin sahnedeki müzik sayfaları arasında gizemli bir not görmesiyle birlikte başlayan macerasını anlatır.

4.VITUS

Beş yaşında herkesin hayran kaldığı piyano çalma yeteneğine sahip olan üstün zekalı bir çocuğun, geçirdiği bir kaza sonucu hayatının farklı bir yere gitmesini anlatır. Piyano ile ilgili filmler sıralandığında en duygusal filmlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. 

5.TROUBLED WATER

Jan Thomas’ın hapishanede başka mahkumlar tarafından dövülüp kaynar suya batırılır. Film de tam olarak bu kavgadan sonra Jan’ın orga olan yeteneğinin ona ne kazandıracağını ve kilise etrafında yaşanacakları anlatır. Hikayesi ve muhteşem oyunculukları ile en iyi piyano filmleri arasında ilk 10’a girer diyebiliriz.

6.ONCE

Dublin’de sokak müzisyeni olan biri ile karşılaşan göçmen biri kızın, karşılaştığı sokak müzisyeni ile birlikte çalışarak albüm çıkarma hikayesini anlatmaktadır. Once,  piyano ile ilgili filmler listemizin en motive edici filmi sayılabilir  

7.THE PIANO

En iyi piyano filmleri arasında dram kategorisine giren The Piano, dilsiz bir piyanist ve kızının hüzün dolu hikayesini anlatır.

8.GREAT BALLS OF FIRE

1950’li yılların en yetenekli ve sert müzisyenlerinden Jerry Lee Lewis’in hayat hikayesini anlatan film, ünlü müzisyenin hem müzik sektöründe hem de özel hayatında yaşadığı olayları konu edinir.

9.FIVE EASY PIECES

Zengin bir ailenin çocuğu olan Robert Dupea, ailesinin müzik konusundaki baskılarına dayanamayarak evi terk eder. Farklı bir kasabada yeni bir hayata başlayan Robert’ı bu hayat da tatmin etmez. Robert’ın hasta babasını ziyarete gittiği gün aşık olduğu kız sayesinde tamamen değişen yaşamını konu alan film, en iyi piyano filmleri arasında sıralanmayı hak ediyor bizce.

10.THE LEGEND OF 1900

Danny Boodman’ın,  çalışırken kim tarafından bırakıldığı belli olmayan ve içindekine bir hayli şaşırdığı kutuyu bulmasıyla birlikte gelişen olayları anlatır. Piyano ile ilgili 10 en iyi film listemizin son filmi de piyano tutkunlarının mutlaka izlemesi gereken bir film. 

Piyano dinlemeyi ve çalmayı seviyorsanız bu filmleri çok seveceğinize eminiz. Müzik Akademi ailesi olarak film önerilerimizle ve piyano eğitimlerimizle her zaman yanınızdayız! 

[widget-183]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20