Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Solaklar Piyano Çalabilir Mi?

Solak Olmak Tutkunuza Engel Mi?

Piyanoda sağ ve sol el yerine getirdikleri görevler bakımından farklı işler yapar. Yine de bağımsız olmadıklarını vurgulamak gerekir. Nitekim piyano çalarken sağ ve sol el koordinasyonu büyük önem taşır. Ancak piyanoya yeni başlamak isteyenlerin merak ettiği konulardan biri de solaklar piyano çalabilir mi sorusudur. Hatta pek çok insan solaklar için piyano arayışına bile girmektedir.

Peki neden solaklar piyano çalabilir mi diye bir soruyla karşı karşıyayız. Gelin isterseniz öncelikle bu soruya yanıt vermeye çalışalım. Sonra da solaklar piyano çalabilir mi sorusuna birlikte cevap arayalım...

Sağ El Melodi, Sol El Akor – Solaklar Piyano Çalabilir Mi?

Solaklar piyano çalabilir mi sorusunun kaynağı aslında oldukça basittir. Çünkü piyano üzerindeki tuşlar, soldan sağa kalından inceye şekilde sıralanmıştır. Ve sol el piyano notaları kalın seslerin kaldığı taraftır. Bu nedenle piyanoda sağ ve sol el paylaşımı karışık ana melodinin sağ el tarafından çalınacağı şekilde bölünür. Buna karşılık sol el ise genellikle akorları çalmakla yetinmektedir.

Gündelik hayatta sol elini kullanan insanlar bu nedenle piyano çalarken sağ ve sol el paylaşımını işin karmaşık tarafı sol ele düşecek şekilde yapmak istemektedir.

Dijital Piyanolarda İşleri Tersine Çevirmek Mümkün!

Tahmin edebileceğiniz üzere teknoloji, müzik söz konusu olduğunda da oldukça büyük bir etkiye sahip ve solaklar için piyano arayışında olanlara verecek bir cevabı da var! 2000’li yıllarda yukarı söylediğimiz tersi bir biçimde kalın seslerin sağ tarafta olmasını sağlayan çeşitli yazılımlar üretildi ve dijital piyanolarda kullanıldı. Ancak bu tür dijital piyanoların oldukça az sayıda olduğunu söyleyelim. Nitekim fiyatları da standart dijital piyanolara göre son derece pahalı.

Piyano Çalarak Sağ El Kullanımınızı Artırabilirsiniz – Solaklar Piyano Çalabilir Mi?

Solaklar piyano çalabilir mi sorusuna evet cevabını vermek yine de mümkündür. Üstelik solaklar için piyano çalmanın başka bir artısından da bahsedebiliriz. Gündelik hayatta sağ elinizi pek kullanmıyorsanız piyano çalarken karmaşık melodi partisyonlarını sağ elinizle çalmak sağ el pratiğinizi geliştirecektir. Böylelikle sadece piyano çalarken değil, gündelik yaşamda da sağ elinizden daha fazla yararlanabileceğiniz anlamına gelir.

Piyano Eğitimi ile Sağ ve Sol El Koordinasyonunuzu Geliştirin!

Solaklar için piyano eğitimi temel olarak standart piyano eğitiminden farklı değildir. Ancak piyanoda sağ ve sol el koordinasyonu üzerinde daha çok durarak başlangıç aşamasında bolca piyano yapmak gerekebilir. Nitekim solaklar piyano çalabilir mi sorusuna cevap olarak öğrenme sürecinizi en fazla birkaç hafta geciktireceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Sağ elinize yeterli hızı kazandırdığınızda kolaylıkla sağlaklar gibi piyano çalmaya başlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Müzik Akademi’nin piyano kursları ile hem tutkunu olduğunuz enstrümanı öğrenmek hem de sağ ve sol el koordinasyonunuzu geliştirmeye ne dersiniz? İhtiyaçlarınıza yönelik hazırladığımız piyano eğitimi programlarıyla derslerimizden maksimum faydayı aldığınızdan emin oluyor, enstrümanınızı tam anlamıyla öğrenmeden sizleri mezun etmiyoruz! Gelin, Müzik Akademi’de içinizdeki potansiyeli açığa çıkaralım, hayatınıza müzikle şekil verelim...

[widget-183]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20