Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Piyano ve Org Farkı

Piyano Mu Org Mu?

Piyano çalma hayali olanlar eğitim almadan önce piyano almak için bir piyasa araştırmasına girişirler. Bu araştırmaların sonunda org ile karşılaşan ve fiyatların piyanoya göre daha uygun olduğunu gören kişilerin aklına, piyano ve org farkı nedir? org ve piyano aynı mı? soruları gelir. 

Piyano ve org farkı ne diye soruyor ve özelliklerini merak ediyorsanız yazımızın devamını inceleyerek piyano ve org arasındaki farklar hakkında bilgi edinebilir ve piyano mu org mu satın alacağınıza karar vermenizi kolaylaştırabilirsiniz. 

Piyano Nedir?

Piyano,  88 tuşu olan ön bölümünde klavye ve arka bölümünde ise çekiç ve tellerden oluşan mekanizmaya sahip bir müzik aletidir. Tuşlara dokunulduğunda, mekanizması içindeki çekiçlerin tellere vurması ile birlikte ses çıkarır. Klavye üzerinde bulunan siyah tuşlar, diyez ve bemolle belirtilen ara notaları verirken beyaz tuşlar ise ana notaları vermektedir. En çok kullanıldığı müzik türleri ise klasik, caz, blues, rock ve funk gibi müzik türleridir.  

Org Nedir? 

Org da piyano gibi klavyeli bir müzik aletidir. Sesler üflemeli çalgılardaki gibi mekanizma içindeki hava bölümlerinin titreşmesiyle meydana gelir. Klasik batı müziğinin en eski enstrümanlarından kabul edilir. Şekli dijital piyanoya benzer. 

Piyano ve Org Arasındaki Farklar 

  • Piyanonun, her ne kadar taşınabilir dijital piyano çeşitlerine sahip olsa da, bir mobilyası mevcuttur. Orgun bir mobilyası yoktur ve kolayca hareket ettirilip, taşınabilir.
  • Tüm piyanoların 88 tuşu olurken, orgların 88, 61 ve 49 tuşlu olanları vardır.
  • Piyanoda org gibi ritim öğeleri yoktur ve yalnızca sağ elle çalınamaz, iki elin de kullanılması gerekir, orgun ritim öğeleri olduğu için tek elle de çalınabilir.
  • Piyanoda yalnızca piyano tuşlarının sesini duyarken, orgda farklı müzik aletlerinin sesini de duyabilirsiniz. Yani orgun içine yan flüt, kanun, kaval gibi farklı enstrümanların sesi de yüklenebilir. Piyanoda böyle bir ses yükleme çalışması söz konusu değildir. 
  • Piyano maliyet olarak orga göre daha yüksek bir fiyat aralığına sahiptir. Orglar piyanolara göre daha uygun fiyatlıdır. 
  • Piyano ve org farkı olarak sayılabilecek en önemli özelliklerden biri de tuş hassasiyetidir. Piyanoların tuş hassasiyeti olurken, yani hafif ve güçlü basmanıza göre sesler değişirken, orgda durum tam tersidir. Tuşlara ne şekilde basarsanız basın alacağınız ses genel olarak aynı tonda gelir. 
  • Piyano ve org farkı olarak sayılabilecek bir diğer önemli özellik ise piyanodaki sesler daha tok ve canlı gelirken orgdaki seslerin piyanoya göre biraz daha cılız gelmesidir.
  • Piyano ve org aynı mı diye soranlara bir fark daha söylemek gerekirse, org tuşlarının piyanoya göre daha plastik ve hafif bir yapıya sahip olması söylenebilir.  Piyano tuşlarına basılırken hissedilen o ağırlık hissi org çalarken pek hissedilemez. 

Piyano ve org farkı nedir?  Konulu yazımızda piyano ve org aynı mı?  diye soranların kafasındaki soruları aydınlatarak piyano ve org arasındaki farklar konusunda bilgi sahibi olmalarını sağladık. Artık piyano ve org arasındaki farklar ne diye düşünmeden hangi müzik aleti ile eğitime başlayacağınızı kavramış olarak piyano eğitimi ile ilgili araştırmalarınıza devam edebileceksiniz.

[widget-183]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20