Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Piyano Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım?

"Piyano Öğrenmek İstiyorum Ama Nereden Başlayacağımı Bilemiyorum" Diyenlere...

Piyano öğrenmek istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz? Piyano öğrenmeye nasıl başlanır bilemiyorsanız size ilk adımınızda fayda sağlayacak bir yazı hazırladık! Piyano öğrenmeye başlarken izleyeceğiniz yolar, atacağınız ilk adımlar nasıl olmalı merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin!

Piyano öğrenmeye nasıl başlanır sorusunun ilk cevabını hemen verelim… Tabii ki içinizdeki enstrüman ve müzik sevgisiyle! Piyano öğrenme arzunuzu ertelemeyin çünkü piyano öğrenmeye ilk olarak içinizdeki istek ile başlayacaksınız!

Peki her şey piyano çalma isteği ile bitiyor mu? Tabii ki hayır… “Piyano öğrenmeye nereden başlamalıyım?” sorusunun birbirinden farklı cevapları bulunmaktadır. Piyano nasıl öğrenilir, piyano öğrenmeye nasıl başlanır biraz yakından bakalım…

1. Bir Kursa Kayıt Olabilirsiniz

Piyano öğrenmek istiyorsanız sizin için iyi olacağını düşündüğümüz en iyi seçeneklerden biri, bir kursa kayıt olarak uzman bir piyano eğitmeninden ders almaya başlamaktır. Piyano nasıl çalınır en doğru bilgiyi onlar size verecek ve kendinizi güvenli bir şekilde eğitim alırken bulacaksınız. 

İlk olarak karar verin, piyano öğrenmek için bir kursa mı gitmek istiyorsunuz yoksa bir piyano edinerek kendi imkanlarınızla mı piyano çalmak istiyorsunuz?

2. Kendim Çalışacağım Demek Süreci Biraz Değiştirecektir

Eğer piyano öğrenmek istiyorsanız ve bir kursa yazılmayı düşünmüyorsanız o zaman bir seçenek daha var! Bütçenize uygun bir piyano ya da org bularak piyano çalmayı kendiniz öğrenebilirsiniz. Ancak bu durumun sizi ve eğitim sürecinizi biraz zorlayacağını göz önünde bulundurmalısınız. Bunun sebebi, kendinize ait bir piyano ya da org bulmak sizi kararsızlığa sürükleyebilir ve başlangıç için yanlış bir seçim yaparak eğitiminizden keyif almayabilirsiniz. 

Piyano öğrenmeye başlamak, her zaman başlangıç seviyesinde bir piyanist olarak kalacağınız anlamına da gelmiyor. Bu nedenle kendinize ait orgunuz ya da piyanonuz size yeterli gelmeyebilir. Bu nedenle seviyeniz ilerledikçe piyano öğrenmek sizin için daha maliyeli bir iş olmaya başlayabilir. 

Piyano öğrenmeye başlarken sıkı bir disiplin ve düzenli pratik yapmanız gerekmektedir. Bu nedenle kendi çabalarınızla piyano çalışmanızda yeterince disiplin sağlayamayabilirsiniz. Pratikleriniz aksatabilir, öğrenim için ayırdığınız saatleri aksatabilirsiniz. 

Dolayısıyla, piyano çalmaya nereden başlamalıyım diyenler için ve piyano öğrenmeye nasıl başlanır merak edenler için başlangıç seviyesinde en azından bir kursa gitmenin iyi bir fikir olduğunu söyleyebiliriz. 

3. Bir Piyano Metodu Bulun / Eğitmeninizi Takip Edin

Kursa gidip gitmemeniz önemli değil, kendinize ait bir piyano metodu bulun. Müzik marketlerinde ve kursların tavsiye ettiği piyano metodlarını edinebilirsiniz. Piyano öğrenmek yalnızca tuşlara başmak ve birbiriyle uyumlu sesler çıkartarak şarkılar çalmak demek değildir. Bu nedenle size gerekli ilk şeylerden biri de nota bilgisi ve armoni çalışmalarıdır. 

Bu nedenle piyano öğrenmeye başlarken bilginizi iletletmek için ilk yapacağınız şeylerden biri bir piyano metoduna sahip olmak olsun!

4. Enstrümanınızı Tanıyın – Tuşları Öğrenin

İlk defa piyano çalacaklar için tuşlara basmanın heyecanı bambaşkadır. Bu süreci olabildiğince zevkli geçirmeye ve enstrümanınızı doğru tanımaya odaklanın. Tuşlara dokunun, pedal ve piyanolar ne işe yarıyor bir bakın, gözden geçirin. Enstrümanınızı tanımaya odaklanın. 

5. Akorlara Geçebilirsiniz

Piyanoda nota bilginizi ilerlettikten sonra akor basmaya odaklanabilir e akor bilginizi geliştirebilirsiniz. Piyanoda hangi tuş kombinasyonları hangi akorları oluştuyor öğrenmeye odaklanın ve temelinizi oluşturun.

6. Piyano Şarkılarının Kalıplarını Tanımaya Çalışın

Piyano şarkıları dinleyin, kulağınızı geliştirmeye çalışın. Piyano bestelerinde kulalnılan klaıpları araştırın, bu kalıpları; inişleri e çıkışları tanımaya çalışın. Pratiklerinizi yavaşça yapın ve kalıpları öğrenin.

7. Tuşe Duruşunuzun Temellerini Sağlam Atın

Enstrümanınızı tanıdıktan sonra ilk yapacağınız pratik tuşe duruşunuzu doğru yerleştirmek olsun. Temellerinizi sağlam atın ki yanlış bir duruşla şarkılarınıızı çalarken zorlanmayın.

8. Bol Pratik Yapın – Gam ve Nota Bilgisi

Piyano gamları ve nota bilgisini öğrendikten sonra unutmamak için sürekli pratik yapın. Unutmayın, enstrüman çalmak her zaman düzenli olarak pratik yapmayı gerektirir. Gam bilginizi geliştirin ve piyano gamlarını unutmamak için düzenli aralıklarla piyano gam pratiklerinizi yapın.

9. Basit Şarkılardan En Zorlara!

Piyano öğrenmeye nereden başlamalıyım diye merak edenler için adım adım cevapladığımız eğitim düzeninizde son aşama size en keyif verecek aşamalardan bir tanesi. Ünlü piyano bestelerini, sevdiğiniz film müziklerini, hoşunuza giden şarkıları basitten zora olacak şekilde çalmaya çalışın. Bu sayede hem repertuvarınızı gelişecek hem de pramaklarınızı her ritme alıştırmış olacaksınız.

Piyano Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım? Diyenlere…

Piyano nasıl öğrenilir merak ediyor ve piyano nasıl çalınır bilmek istiyorsanız sizler için en uygun yol bir eğitmenin desteğini alarak emin adımlarla yola çıkmak! Piyano öğrenmenin her birey için farklı yoları vardır ancak en doğru olan, bir eğitmenin birikiminden ve tecrübesinden yararlanmaktır. Bu nedenle ilk olarka kursa mı gitmelisiniz yoksa evde öğrenmeye mi çabalamalısınız karar verin. Daha sonra alacağınız keyifli eğitimlerde size eğitmeniniz yol gösterecektir…

Piyano öğrenmeye nerden başlanmalı öğrenmek istiyorsanız Avrupa standartlarında uygulamalı epğtim modelimizle, adım aıdm piyano tekniklerini ve pratiklerini aktardığımız Müzik Akademi’de sizleri de ağırlamak isteriz… Müzik akademi ailesi olarka piyanonun en ince ayrıntısına kadar istediğiniz seviyede öğrenmenizi sağlıyor, yeteneklerinizi geliştirmenin gururunu yaşıyoruz! Gelin, bir kahve içelim ve size en uygun piyano eğitimi programını birlikte belirleyelim!

[widget-183]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20