Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Piyano Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Kulakları Mest Edeceğiniz Piyano Ezgilerine Adım Adım! 

Piyanonun büyüleyici ezgileri ile herkesi büyülemek istiyor ancak ne kadar sürede öğrenebileceğiniz hakkında endişeleniyor musunuz? “Piyano öğrenmek istiyorum” diyenlere piyano tekniklerini nasıl ve ne kadar sürede öğrenebileceğinizi anlatan bir yazı hazırladık!

Piyano ne kadar sürede öğrenilir merak ediyorsanız, piyanoya karşı bir ilginiz varsa merakınızı gideriyoruz. Piyano öğrenmesi en keyifli ancak sabır isteyen enstrümanlardan biridir ancak öğrenme süresi çeşitli nedenlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Piyano Öğrenmek Ne Kadar Sürer? 

Piyano eğitiminize başladığınız ilk andan itibaren nota bilgisi ve doğru tuşe pozisyonuna sahip olmak öğretilir. Ancak piyano yalnızca nota bilgisinden ve doğru pozisyon almaktan ibaret değildir. Piyano eğitimi birtakım kriterlerden etkilenmektedir. Piyano öğrenmek ne kadar sürer merak edenler için erkenden cevaplandıralım; iç ve dış faktörlere göre piyano öğrenmek sizin için uzayabilir de kısalabilir de. 

Eğer bir kursa gitmeye karar verirseniz piyano eğitimi ile birlikte piyano öğrenim süreniz kısalabilir ve çok daha sağlam bir temelle piyano öğrenmeye başlayabilirsiniz. Ancak kendi çabalarınızla öğrenmek isterseniz süre uzayabilir ve piyano eğitiminizi yarıda bırakma ihtimaliniz artabilir.

Repertuvar bilgisinden, parmak egzersizlerinize ve nota varyasyonlarına kadar piyano çalarken ihtiyacınız olacak her bilgi eğitim içeriğinde yer almaktadır. Bu bilgileri öğrenme ve içselleştirme süreciniz, ne kadar pratik yaptığınıza, parmaklarınızı ne kadar hızlandırdığınıza ve derslerinize ne kadar adapte olduğunuza göre değişir. 

Ancak piyano öğrenmek istiyorum diyen ve ortalama ne kadar sürede piyano öğrenmeyi merak edenler için cevaplandıralım; başlangıç seviyede piyano öğrenme süresi yaklaşık 3 aylık bir süreyi kapsamaktadır. Ancak piyanoda ilerlemek istiyorsanız ve repertuvarınızı genişleterek piyanoyu daha özgür çalmayı amaçlıyorsanız piyano eğitimi almaya devam etmeniz gerektiği yadsınamaz bir gerçektir. 

Piyano Öğreniminizi Etkileyebilecek Faktörler

Piyano ne kadar sürede öğrenilir sorusunun cevabı yaklaşık 3 aydır ancak ilerlemek istiyorsanız ve başarılı bir piyanist olmayı amaçlıyorsanız hobinizde keyifle ilerleyeceğiniz bir kursta kendinizi geliştirebilirsiniz. Piyano eğitimi için söyleyebiliriz ki kendi başınıza piyano öğrenmek bu süreci uzatacak ve eğitim disiplininizde ve kalitenizde olumsuz etkilere neden olabilir. 

Hangi faktörler piyano öğrenim sürenizi etkiler;

  • Pratiklerinize ne kadar süre ayırabilirsiniz?
  • Piyano eğitimi alırken kursa gidiyor musunuz?
  • Piyano öğrenmek sizin için profesyonel bir amaç mı yoksa hobi olarak mı istiyorsunuz?
  • Piyanoya karşı yeteneğinizin ne kadar olduğu
  • Ne kadar istekli ve hevesli olduğunuz 
  • Piyano eğitimi için yaşınız da süreyi etkileyen bir faktördür

Bu gibi faktörler piyano eğitimi süreciniz üzerinde etkilidir. Bu nedenle net bir piyano eğitimi ne kadar sürer sorusunun kesin bir cevabı yoktur. 

[widget-183]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20