Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Piyano Kursu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Uzmanlar Uyarıyor: Kaçak Kurslara Dikkat!

Her yıl piyano kursu almaya başlayan öğrencilerin %65’i yanlış kurs tercihleri ve kalitesiz eğitim içerikleri nedeniyle iyi eğitim alamadıkları için kendilerini ya yetersiz hissederek hayallerinden vazgeçiyor ya da ek bir maliyetle daha iyi bir kurs arayışına giriyorlar.

Pek çok sektörde olduğu gibi eğitim sektöründe de fırsatçıların sayısı giderek artıyor. Piyano kursu verdiğini söyleyen firmaların birçoğu Milli Eğitim Bakanlığı onayına sahip değil! Halbuki Türkiye’de bir kurumun eğitim verebilmesi için MEB’e bağlı, ruhsatlı bir kurum olması ve eğitmenlerinin de usta öğretici sertifikasına sahip olmaları şart!

Buna karşılık her geçen gün sayısı artan kaçak eğitim firmaları MEB’e bağlı olmamanın yanında standartların çok altında eğitimler vererek kursiyerleri yanıltıyorlar. Bu firmalar ve kişiler, internet ve sosyal medya üzerinden reklam yaparak kurs olduklarına dair yanlış beyanla öğrencileri tuzağa düşürüyorlar.

Tuzağa Düşmeyin!

Eğer vaktinizi ve paranızı boşa harcamak veya müzik tutkunuzun kötü niyetli kişiler ve kurumlar tarafından kullanılmasına ortak olmak istemiyorsanız dikkatli davranın! Piyano kursları arasından tercih yaparken eğitim kurumlarını iyi araştırın!

Yazımızda bir piyano kursu ne gibi özelliklere sahip olmalı, eğitim fiyatlarını belirleyen standartlar neler, hangi piyano kursları hayallerinizi çalma riskine sahip gibi sorulara cevap vereceğiz.

1. MEB Onayı Var Mı?

Piyano kursu alacağınız kurumun dikkat etmeniz gereken ilk özelliği MEB onayıdır. MEB onayı olmayan bir eğitim kurumu, en net ifadesiyle kaçaktır! Kaçak kurslardan piyano dersi alarak dolandırılmayın. Kaçak piyano kursları veren eğitim merkezleri kapatılmaktan para cezasına kadar pek çok yaptırımla karşı karşıyadır. Ayrıca MEB onayı olmayan bir piyano kursu, eğitim standartları bakımından düşük olacağı için alacağınız eğitimin kalitesi de şüphelidir.

Piyano kursu seçerken dikkat edilecekler arasında ilk sırada kurumun MEB onaylı olup olmadığı gelmelidir. MEB onaylı bir eğitim merkezinin derslik büyüklüklerinden acil çıkışlara, ekipman ve eğitim gereçlerinden yangın merdivenlerine, deprem dayanıklılık raporundan sosyal alanlara kadar Özel Öğretim Kurumları Standartlar Yönergesi’ne uygun olmak zorundadır. Piyano kursu seçerken mutlaka kurumu ziyaret edin ve nasıl bir ortamda eğitim verdiklerini görün!

2. Kaç Yıldır Sektörde?

Piyano eğitimleri uzun yıllardır sektörde bilinen ve müzik severlerin güvendiği bir eğitim kurumundan piyano kursu almanız hayallerinizi riske atmamanız için son derece önemlidir. Son yıllarda müzik ve piyano dersleri veren pek çok kurum açıldı. Ancak bunların önemli bir çoğunluğu her yıl yeni isimlerle müzik tutkunlarını kandırmaya çalışan kaçak kurs merkezleri! Piyano kursu alacağınız kurumun geçmişini iyi araştırın!

3. Eğitmen Kadrosu Deneyimli Mi?

MEB onaylı bir eğitim kurumunda piyano eğitimleri verilebilmesi için usta öğreticilere ihtiyaç vardır! Çünkü piyano eğitimi için yalnızca piyano çalmayı bilmek yeterli değildir. Ayrıca eğitmenin, farklı eğitim metodlarını bilmesi, pedagojik eğitim almış olması ve alanında uzmanlığını kanıtlaması şarttır. Bu nedenle müziğe gönül vermiş usta eğitmenlerle çalışan firmalardan piyano dersleri almaya gayret edin!

4. Ders Araç-Gereçleri Yeterli Mi?

Piyano kursu seçerken dikkat etmeniz gereken bir nokta da ders ekipmanlarıdır. Standartların altında eğitim kurumları sadece bir piyanoyla piyano kursu vermeye çalışır. Halbuki piyano öğrenmek yalnızca bundan ibaret değildir. İşitsel ve görsel materyallerle desteklenen piyano kursları, öğrendiklerinizin kalıcı hale gelmesini sağlar ve hayallerinize daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olur. Piyano kursları için görüştüğünüz kurumların amatör olup olmadığına dikkat edin!

5. MEB Sertifikası Veriyor Mu?

Piyano eğitimi veren çoğu kurum kurs sonunda öğrencilerine sertifika verdiğini söyler. Ancak bu sertifikalar çoğu zaman katılım sertifikasıdır. Her ne kadar deneyimli ve kendini kanıtlamış bir kurumdan alındığında katılım sertifikası önemli bir referans olsa da MEB onaylı piyano kursu sertifikası uluslararası alanda resmi geçerliliğe sahiptir. MEB onaylı piyano kursu almanız profesyonel müzik hayatınızda her zaman size yardımcı olacaktır.

6. Sınıf Mevcudu Kaç Kişi?

Standartları düşük eğitim kurumları bir sınıfa olabildiğince fazla öğrenciyi tıka basa doldurarak kazancını artırabilmek ister. Ancak böylesi bir sınıf ortamında piyano öğrenmeniz mümkün değildir. Bu nedenle piyano kursu alacağınız kurumda sınıf mevcudunun kaç kişi olduğunu sormayı ihmal etmeyin. Aksi takdirde eğitmeninizin sizinle hiç ilgilenemediği verimsiz piyano dersleri ile vaktinizi boşa harcayabilirsiniz.

7. Lokasyonu Nerede?

Eğitim kurumunun şehir merkezine ve ulaşım alternatiflerine yakın olup olmaması da piyano kursu seçimi açısından önemlidir. Otobüs, metro ve metrobüs gibi toplu taşıma araçlarına, kamu kurum ve kuruluşlarına yakın olmayan kurslar hem zamanınızı çalar hem de güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Ancak merkezi bir lokasyona sahip piyano kurslarına rahatça ulaşabilir, evinize en yakın bölgede eğitim almanın avantajını yaşarsınız.

Müzik Tutkunuzu Kullanmalarına İzin Vermeyin!

İster hobi edinmek istiyor isterseniz de profesyonel bir müzisyen olmayı hedefliyor olun! Piyano dersi alacağınız kurumu seçerken dikkatli davranmayı ihmal etmeyin! Seçiminizi yaparken verdiğimiz önerileri göz önüne alın, vaktinizi ve paranızı boş yere harcamalarına izin vermeyin!

Müzik tutkunuzu daima korumak, sıkıcılıktan uzak piyano dersleri ile müziğin büyüleyici dünyasını ve kendinizi keşfetmek istiyorsanız bizimle iletişime geçin! Eğitim danışmanlarımızla görüşün, sizin için en uygun piyano eğitimi programını belirleyelim. MEB onaylı piyano kursu ile hayatınıza yeni bir boyut açın...

[widget-175]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20