Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Piyano Gam Çalışması – Piyano Gamları Nasıl Çalışılır?

Piyanoda Gam Çalışması Nasıl Yapılır?

Piyano çalışmalarında birçok farklı teknik bulunur. Bu teknikler içinden en önemlisi gam çalışmasıdır. Gam çalışmaları hem müzikalite anlamında hem de parmakların gelişimi açısından oldukça önem taşımaktadır. Piyanoda gam çalışmaları gibi teknik bilgiler teorik bilgilerin daha iyi kavranmasını sağlar.

Piyanoda Gam Çalışması Nedir?

Piyanoda gam çalışmaları, bir gama ait notaların art arda çalınması anlamına gelir. Bir gama ait notalar kolaydan zora,  sırayla düzgün sesler çıkarılana dek çalınır. Gamlar, akorlar ile birlikte sürekli olarak çalışıldığı zaman el kasları ve bileklerde hareket, esneklik ve kıvraklık sağlanır. Gam çalışması ile parmakların tuşlara daha hassas bir şekilde dokunduğunu ve kontrollü olmaya başladığını hissedersiniz. Böylece piyanodan çıkan sesler daha kaliteli ve iyi düzeyde olur. 

Sürekli olarak gam çalışmaları yapan bir piyano öğrencisi, çaldığı herhangi bir parçada bir gamın arpejlerinden oluşan pasaj ile karşılaştığında bu sorunu gam çalışması yaptığı için, hiç gam çalışmamış bir öğrenciye göre daha kolay halledecektir. 

Gam Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gam çalışmaları daha çabuk öğrenmeyi ve materyali daha çok benimsemeyi sağlar. Her adım için parmak düzeninin aynı olması vaktinizin ve gücünüzün boşa gitmemesine yardımcı olur. Gam çalışmalarında dikkat edilmesi gereken özellikleri sıralayacak olursak;

  • Piyanoda gam çalışmaları yaparken ilk dikkat edilmesi gereken şey, zor gamlardan başlamamaktır. Kolay gamlardan zor gamlara doğru bir yol izlenmesi gerekir.
  • Mi- major gamı, başlamak için en uygun gam olarak tavsiye edilir.
  • Her bir gamı iki el ile ayrı ayrı çalışmak gerekir.
  • Parmak sıralaması öğrenildikten sonra çift el çalışılması gerekir.
  • Piyanoda gam çalışmaları sürecinde sesin aynı düzeyde bağlı olmasına, legato çalmasına, derin bir ses ile akıcılığa ve eşit olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Piyano gam çalışmaları, gam yapısını öğrenip benimseyerek ve çeşitli aşamalarda çalıp egzersiz yaparak iyi bir noktaya gelebileceğiniz çalışmalardır. Verilen notaların çeşitli gamlardan çalınabilmesi ve bu beceriyi kazanmak, hangi parçayı çalıyorsanız çalın bir gama benzer pasajın kolayca üstesinden gelinmesine yardımcı olur.

Piyano eğitiminde genellikle mekanik tekrarlar ellerin esnetilmesi ve fizyolojik özellikleri geliştirme amacıyla yapılır. Kasların güçlenmesi ve piyano çalma sürecinde dayanıklılık alışkanlığı kazanmış olması, esnekliğin geliştirilmesi, eklem kabiliyetlerinin artırılması, ellerin kıvraklık kazanması gibi özelliklerin tümü gam çalışmaları ile kazanılır. 

Piyanoda gam çalışmaları ile parmakları belli bir disipline sokabilir, esnetebilir, dayanıklı hale getirebilir ve kontrolü sağlayabilirsiniz. Ayrıca gam çalışmaları ile piyano tekniğinde ses eşitliği, ses kalitesi, ses renginin çeşitli olması gibi beceriler de kazanılmaktadır. 

Piyano’nun Tüm İnceliklerini Öğrenin!

Piyano gam çalışmaları ve piyano ile öğrenebileceğiniz her şeyi profesyonel ve kaliteli bir kursta öğrenmelisiniz. Müzik dünyasına adım atmak ve başarılı bir piyanist olmak istiyorsanız, sizin için hazırladığımız piyano kurslarına zaman kaybetmeden kaydınızı yaptırmalısınız. Piyano eğitimini kaliteli bir kurstan almanın avantajlarından yararlanmak ve müzik yolcuğunuzu başarılı bir şekilde sürdürmenin keyfini çıkarmak istiyorsanız alanında uzman piyano eğitmenlerinden piyano dersleri almalısınız.

Piyanoda gam çalışmalarını başarılı bir şekilde yapmak için rahat ulaşabileceğiniz, kaliteli eğitim veren kurslarla iletişime geçerek hayalinizi gerçekleştirmek için emin adımlar atın! 

[widget-183]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20