Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Piyano Çeşitleri ve Özellikleri

Size En Uygun Piyano Modelini Bulun! 

Piyano, tuşları tutan özel bir mekanizma ile bağlı olan çekiçlerin, tellere değmesi ile ses veren vurmalı ve tuşlu bir müzik aletidir. Piyano taşınabilir bir enstrüman olmadığı için eğitim almak isteyenlerin eğitim aldığı kurumda ya da evinde piyano bulunmalıdır. Teknoloji ve müzik dünyası ilerledikçe her müzik aleti gibi piyano da bu gelişmelerden etkilenmiştir.  Taşınabilir ve elektronik piyanolar üretilmiş ve piyano çeşitleri artmıştır. 

 Piyano eğitimine yeni başlayanların hangi piyano ile eğitime başlayacağını bilmeleri için ya da yıllardır piyano çalanların kendilerini farklı piyano çeşitleri ile denemeleri için öncelikle piyano çeşitleri ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. 

Yazımızın devamında piyano çeşitleri ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olacak ve parmaklarınız ile harikalar yaratacağınız piyano eğitimlerinizde size en uygun piyano modelini bularak işinizi kolaylaştıracaksınız. 

Piyano Türleri 

Akustik piyanolardan elektronik piyanolara kadar birçok çeşidi olan bu müzik aletinin, tarzınıza ve isteklerinize göre ayrılmış seçenekleri ile müziğinizi en iyi yansıtacak halini bulacaksınız!

1. Duvar Piyanosu

Sırtı duvara dayanan ve telleri dikey şeklinde yerleştirilen piyano çeşitleri akustik duvar piyanosu ya da konsol piyano olarak adlandırılır. Tel boyları diğer piyanolara nazaran daha kısa olduğu için hem daha az yer kaplar hem de dik bir şekilde durur. Üst kapağı mevcuttur ve açılarak kullanılır. Sesleri çok yüksek değildir ve ev ortamında rahatça çalabilmeniz için en ideal piyanolardandır. 

2. Kuyruklu Piyano

Üst kapağın açık olduğu ve seslerin ses tablası adı verilen üst kapak kısmından çıktığı ve tellerin yatay olarak sıralandığı piyanolar akustik kuyruklu piyanolardır. Piyano çeşitleri ve özellikleri incelendiğinde en yüksek sesi çıkaran piyanonun akustik kuyruklu piyano olduğu görülür. Tamamen el yapımı olan kuyruklu piyanolar ihtişamlı bir duruşa sahiptir. 

3.Dijital Piyano 

Dijital piyanolar elektrik akımlarını oscilator aracılığıyla frekansa dönüştürerek ses üretmektedir.  Piyano çeşitleri ve özellikleri konusu düşünüldüğünde yeni başlayanlara en çok tavsiye edilen piyanodur. Ses yüksekliğini dilediğiniz gibi ayarlayabildiğiniz ve kulaklık çıkışları sayesinde dilediğiniz zaman çalışabileceğiniz dijital piyanolar kimseyi rahatsız etmeden evde, okulda ya da istediğiniz herhangi bir yerde rahatça çalışabileceğiniz özelliklere sahiptir. 

4.Hazırlanmış Piyano

1940’lı yıllarda John Cage tarafından icat edilmiş olan hazırlanmış piyano diğer piyano türlerinden farklı olarak tahta, çivi ve kauçuk gibi nesnelerin tellerin arasına yerleştirilerek çalınması ile ses çıkarır. Dikey ve yatak piyanolar düşünüldüğünde bu piyanolar ve hazırlanış piyanolar arasındaki tek fark bu sistemdir. 

5.Pnörmatik Piyano

Piyano çeşitleri ve özellikleri konusuna hava basıncı ile ses çıkaran piyano türü olan pnörmatik piyano ile devam edelim.  Bu piyanonun çalışması, pirinç ve cetvel yani pan flürü denilen bir karton rulonun hava basıncı ile çekiçleri hareket ettirmesi ile sağlanmaktadır. 

6.Mekanik Piyano

1880’lerin Amerika’sında üretilmiş bir piyano çeşididir. Mekanik piyano, üstünde dışa doğru dişler bulunan ve tahta bir yuvarlağın yay yardımı ile döndürmesi ve tokmak mekanizmasını harekete geçirmesi ile çalışır. Otomatik piyano olarak da bilinen mekanik piyano, tokmakların harekete geçmesi ve içindeki tellere vurması ses çıkarmaktadır.

Yeteneklerinizi Gösterebileceğiniz En Doğru Piyanoyu Seçin!

Piyano çeşidi ve özellikleri ile kendinize en uygun piyano modeli hakkında fikir sahibi olacağınız yazımızda piyano modelleri ve nasıl çalıştığı ile ilgili bilgileri aktardık. Piyano sevginizi ve ilginizi size en uygun modeli bularak daha da artırabilirsiniz. 

Müzik Akademi ile ilginize ve yeteneklerinize uygun piyano eğitimi vererek istediğiniz piyano modeli ile eğitim almanızı sağlıyor. Piyano eğitimi için tercihte bulunurken sizin için sağladığı fırsatları ve istediğiniz piyano modeli ile çalışma imkanları sunmasına özen gösterin. Müzik Akademi bu noktada hep yanınızda! 

[widget-183]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20