Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Piyano Çalmaya Orgla Başlanır Mı? – Yeni Başlayanların İkilemi

Benzer Tuşlar, Farklı Boyutlar, Benzer Sesler… Peki Yeterli Mi?

Piyano çalmaya orgla başlanır mı sorusu, piyano merakını eve taşımak isteyen ve istediği her yerde her zaman pratiklerini geliştirmek isteyenlerin en merak ettiği konulardan bir tanesi. Piyano çalmak için org edinmek, her piyanist adayının ilk aklına gelen çözümler arasında.

Piyano çalmaya orgla başlamak oldukça mantıklı ve makul bir çözümdür diyebiliriz ancak birbirinden farklı özellikleri ve yeterlilikleri bulunan her iki enstrüman da birbirinin yerine koyulamaz. Peki neden?

Piyano çalmaya orgla başlamak isteyenler ve her iki enstrümanla ilgili soru işaretlerine cevap arayanlar için piyano öğrenmek için org kullanılır mı sorusunu cevaplandırıyoruz! 

 

Piyano çalmaya orgla başlanır mı;

Piyanoya yeni başlayanlar için org kullanımı oldukça yaygın çözümler arasındadır. Birbirine hem kullanım bakımından hem de sesleri bakımından birbirinde benzeyen bu enstrümanlar tuşlu çalgılarla yeni tanışmış kişilerin ilk aklına gelen enstrüman çeşitlerindendir. 

Piyano çalmaya orgla başlanılabilir ancak piyano tekniklerinde ilerlemek isteyenler bir zaman sonra org çalmak piyano teknikleriniz için yetersiz gelmeye başlayacaktır. Ayrıca org ve piyanonun sesleri birbirine benzese de piyanonun tınısı çok daha farklı bir his vermektedir. 

Tuşe pozisyonu, tuş sayısı, çalma teknikleri birbirinden oldukça farklılaşan piyano ve org, aynı aileden olsalar da piyanonun daha ileri teknikleri için maalesef org çalmak yeterli değildir. 

Piyano çalmaya orgla başlamak hem piyano pratikleri yapmanız hem de tuşlara ve notalara aşina olmanız için iyi bir çözüm. Ancak, iyi bir piyanist olmak istiyorsanız bir zaman sonra orgunuzun başından kalkıp, gerçek bir piyanonun başına geçmelisiniz. 

Piyano çalmaya orgla başlanır ancak saydığımız nedenlerden dolayı piyano ve org birbirinden ayrılmaktadır. Kısaca piyano ve orgun birbirinden farkını özetleyerek neden orgla başladığınız piyano yolculuğunuza gerçek bir piyano eğitimi ile devam etmelsiniz kısaca özetleyelim…

  • Tuş sayısı ve oktavları birbirinden farklıdır
  • Ses farkı bulunur
  • Duruş pozisyonları farklıdır. 
  • Tuşe pozisyonları farklıdır.

Sonuç olarak söyleyebiliriz ki iki enstrüman da aynı aileye mensuptur ancak gerçek bir piyano deneyimi ve piyano bilgisi için piyano eğitimi almalı ve bilginizi genişletmelisiniz. Yeni başlayanlar için bir org bir çözüm olsa da org çalmak, piyano çalmakla aynı şey değildir. 

Piyano Çalmayı Gerçek Bir Piyano Kursu İle Öğrenin!

Piyano çalmak istiyor olabilirsiniz, bunun için ilk çözümlerden biri olarak org ile piyanoya başlamayı görüyor olabilirsiniz. Ancak org çalmak size piyano deneyimini vermeyecektir. Bu nedenle en iyi piyano deneyimini yaşamak için iyi bir piyano kursuna gitmeli ve iyi eğitmenlerden eğitim almalısınız.

Müzik Akademi olarak öğrencilerimize 15 yıllık deneyimimizle geliştirdiğimiz Avrupa standartlarında uygulamalı piyano eğitimi modelimizle piyano ve müzik sevgisi kazanmanızı sağlıyoruz. Piyano çalmak istiyorsanız ya da yeteneklerinizi ilerletecekseniz bir piyanonun başına vakit kaybetmeden geçin! Gelin, bir kahvemizi için ve piyano eğitimi planınızı birlikte ayarlayalım…

[widget-183]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20