Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Piyano Çalmak Zor Mu? – Piyano Eğitim İçeriği

Piyano Çalmanın Zorlukları Var Mıdır? Piyano Dersleri Size Ne Öğretecek?

Piyano tuşlu enstrümanlar arasında en ilgi çeken ve en çok tercih edilen bir enstrümandır. Ancak “piyano öğrenmek istiyorum” diyenler kendilerini aniden piyanonun zorlukları hakkında endişelenirken bulmaktadır. Piyano çalmanın zorlukları var mıdır? Piyano eğitimi nasıl bir eğitimdir, piyano zor mu öğrenilir yoksa kolayca öğrenebileceğiniz bir enstrüman mıdır merak ettiklerinizi yanıtlıyoruz!

Piyano çalmak kolay mı yoksa sizi hangi “zorluklar” bekliyor bir yakından bakalım… Piyano çalmak istiyorum diyenler ve yeni başlayacaklar için piyano eğitimi size ne kazandırır anlatıyoruz! 

Piyano Çalmak Zor Mu Merak Edenlere…

Piyano çalmak istiyorum diyenlerin aklına gelen ilk sorulardan biri de “piyano çalmak zor mu” oluyor… Peki gerçekten piyano çalmak zor mu? Piyano çalmak isteyen ancak zorlanacağını düşünerek bu tutkusundan vazgeçen birçok kişiden biri de siz olmayın çünkü diyebiliriz ki doğru egzersizler, düzenli bir pratik ve iyi bir eğitim planı ile piyano çalmak hiç de zor değil!

Piyano çalmak isityorum diyen ancak piyano çalmanın zorlukları olduğunu düşünerek bu isteğini bastırmaya çalışan birçok kişi bulunmaktadır. Ancak piyano çalmak çok zor bir konu değil, aksine en doğru piyano eğitimi içerikleri ile herkesin öğrenebileceği bir enstrümandır.

Peki… Piyano eğitimi hangi konuları kapsar;

1. Enstrüman Bilgisi 

Piyano çalmak zor mu diye merak ediyorsanız size tanımadığınız her enstrümanı çalmak zor olabilir şeklinde bir yanıt verebiliriz. Bunun nedeni, enstrümanınızı doğru tanımadan ondan çekinmenizdir. Piyano çalmanın zorluğu da ilk olarak burada başlar. Piyano eğitimi almaya başladığınız ilk anlarda biraz çekinebilirsiniz ancak piyanonun yapısını ve notalarını öğrenmeye devam ederek göreceksiniz ki ilk bakışınızdaki gibi zor gelmeyecek!

2. Sağ ve Sol Elin Nasıl Kullanılacağı ve Parmak Numaraları

Piyano çalmanın zorlukları ilk aşama ve son aşamada çok farklı konuları kapsar. Yeni başlayanlar için parmak numaralarını ezberleyerek doğru tuşe pozisyonunu yerleştirene kadar geçen süre onalrı biraz zorlasa da başlangıç seviyesinde bir piyanist artık yerleşmiş bilgisiyle bir piyano eğitimi içeriği olarak sağ ve sol elin kulalnımını ve parmak numaralarını uygulamakta zorluk çekmez.

3. Doğru Oturuş Pozisyonu

Piyano eğitimi için en önemli temel bilgilerden biri de piyano çalarken doğru oturmaktır. Doğru piyano duruşu dik olmalı ve yüzünüz piyanoya dönük olmalı. Hem bileğinizin ağrımaması hem de tuşlara daha iyi hakimiyet sağlayabilmeniz için oturuş pozisyonunuz da önemlidir. 

4. El ve Kolların Pozisyonu

Tuşe pozisyonundan daha önce de bahsetmiştik… Piyanoda el ve kolların duruşu piyano eğitimi için en temel bilgiler arasında yer alır ve temelinin iyi atılması gerekir. Yanlış bir el ve kol pozisyonuna alıştığınız takdirde diğer teknikleriniz de etkilenecektir. Bu nedenle piyano eğitimi size el ve kollarınızı piyano çalarken nasıl kullanmanız gerektiğini anlatır.

5. Müzik ve Nota Bilgisi

Müzik ve nota bilgisi her enstrümanda olduğu gibi piyano eğitimi için de gtemel konulardan bir tanesidir. Piyanoda kompozisyon oluşturmaya başlamadan önce geniş bir müzik ve nota bilgisi ile başlanır. Nota bilginizi iyi bir şekilde yerleştirdiğiniz ve nota çalmanın mantığını anladığınızda piyano tekniklerinin gerisi de rahatça gelecektir. 

6. Gam ve Akor Çalışmaları

Piyano en güzel ezgileri ortaya koyan bir enstrümandır. Piyano eğitimi içinde gam ve piyano akorlarının da bulunmasıyla her öğrenci doğru akor basmayı ve doğru akor kombinasyonlarıyla eserler oluşturmayı öğrenir. Piyano çalmak zor mu diyenlerin gözlerini korkutan bir içerik olsa da öğrenmesi en keyifli ve öğrendikçe size haz veren bir konudur. Gam ve akorları başarıyla yapabilir ve piyano çalmaktan keyif alabilirsiniz. 

7. Pratik ve Egzersizler

Piyano eğitimi programlarında bilginizi uygulamaya geçirebileceğiniz pratiklerle yeteneğnizi geliştirmenizi ve giderek daha iyi piyano çalmaya başlamanızı sağlar. Parmak egzersizleri ile parmaklarınızı esnetir, bu sayede tuşlara hakimiyetinizi daha da arttırır. Piyano eğitiminde en önemli ve üzerinde durmanız gereken konulardan biri de bu nedenle bol bol pratik yaparak parmak egzersizlerinizi aksatmamaktır!

8. Piyano Hakkında Her Şey!

Piyano eğitimi ne üzerinedir? Tabii ki piyanonun kendisi! Piyano çalmaya başladığınız andan itibaren piyano kültürünü ve piyano teknikleri hakkında en ince detaya kadar öğreneceğiniz bir sürece başlarsınız. Piyaon eğitimi içeriğinde; Kulak Çalışmaları, Doğru Oturuş Pozisyonu, Kolların ve Ellerin Doğru Pozisyonları, 2/4 - 3/4 - 4/4'lük Ölçüler, Farklı Değerlerde Notalar, İki El Paralel Çalma Egzersizleri, Farklı Vuruşlarda Sus İşaretleri, Melodik Egzersizler, Temel Müzik Terimleri ve İşaretleri, Legato Çalışmaları, Sağ El Ağırlıklı Melodik Egzersizler, Sol El Ağırlıklı Melodik Egzersizler, Majör Gamlara Giriş, Farklı Nota Değerleri, Noktalı Değerlerde Suslar, Müzikte Anahtarlar, Oktav Aralıkları, Deşifre Çalışmaları, Temel Müzik Terimleri (Tenuto, Staccato), Gam ve Arpej Egzersizleri, Temel Nüans İşaretleri, Majör Gamlar ve Arpejler, Sekizlik ve Onaltılık Notalar, Pekiştirici Egzersizler, Deşifre Çalışmaları ve çok daha fazlasını piyano eğitimlerinde öğreneceksiniz!

Doğru Bir Eğitimle Piyano Çalmak Zor Değil! 

Piyano çalmak istiyorsunuz ancak piyano çalmanın zorlukları gözünüzü korkutuyorsa demeliyiz ki önyargılarınızı bir kenara bırakın ve içinizdeki müzik tutkununa bir şans verin. Piyano çalmak, sanıldığı kadar zor ve korkutucu bir süreç değil. Aksine, oldukça keyifli ve kendinizi geliştirecek birçok bilgi ve yeteneğe sahip olabilirsiniz. 

Piyano çalmak zor değil ancak iyi bir eğitim planıyla piyano öğrenimi sürecinden alacağınız keyif ve bilgi birikimi etkilenebilir. Bu nedenle piyano öğrenmek isteyenlerin ilk yapması gerekenlerden biri kendilerine uygun bir piyano kursu seçmektir. Müzik Akademi olarak öğrencilerimize 15 yıllık deneyimimizle geliştirdiğimiz Avrupa standartlarında uygulamalı piyano eğitimi modelimizle piyano ve müzik sevgisi kazanmanızı sağlıyoruz. Önyargılarınıız yıkın, bizimle piyano öğrenmek çok daha kolay ve keyifli! Gelin, bir kahvemizi için ve piyano eğitimi planınızı birlikte ayarlayalım…

[widget-183]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20