Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Piyano Çalmak Neden Önemli?

Piyano Çalmak İçin 7 Neden! 

Piyano çalanları izlerken büyüleniyor ve içinizde piyano çalmak için bir istek uyanıyorsa piyano çalmak neden önemli sorusunun cevaplarını öğrenerek bu heyecanlı isteğinizin ne kadar sağlam temellere dayandığını öğrenebilirsiniz. 

Piyano çalmanın fiziksel ve zihinsel gelişimi desteklediği yadsınamaz bir gerçektir. Piyano çalmak kişinin hem müzik kulağını ve ritim duygusunu geliştirir hem de el ve ayakların hareketleri ile eklem kabiliyetlerini artırır. 

Piyano çalmak neden önemli diye soranlara piyano çalmanın en çarpıcı yanlarını listelediğimiz yazımızı incelemeye devam ederek bu enstrümanı neden çalmanız gerektiği hakkında bilgi edinin. 

1. Piyano Çalmak Yaratıcılığı Artırır

Piyano çalmak neden önemli sorusunun en net cevaplarından biri yaratıcılığı artırıyor olmasıdır. Piyano çalarken farklı kültürlerin çeşitli besteleri ile hayal gücünüzü genişletecek ve zamanla kendi bestelerinizi oluşturmaya başlayacaksınız. Nota okumayı öğrenme, armoni ve solfej çalışmalarında müzisyenlerin ruhunu besleyen piyano diğer sanat dalları arasında bağlantı kurmanızı sağlayarak hayal dünyanızın genişlemesine katkıda bulunur. 

2.Piyano Çalmak Ritim Duygusunu Artırır 

Piyano üzerinde 80’den fazla tuş bulunduran bir enstrüman olduğu için bastığınız her nota ile kulak gelişiminize destek olur ve ritim duygunuzu güçlendirir. Ses dizileri, akor yapısı ve nota bilgisi ile çıkan seslerle ellerinizi senkronize bir şekilde hareket ettirirken düşünme kabiliyetini ve ritim duygusunu geliştirirsiniz. 

3. Piyano Çalmak Kendinizi İfade Etmenizi Sağlar

Dünyaca ünlü piyanistlerin bestelerini dinlediğinizde aslında hepsinin bir hikayesi olduğunu anlayabilirsiniz. Piyano çalmak neden önemli diye merak ediyorsanız piyanonun kendinizi özgürce ifade etmek için bir alan yarattığını asla unutmamalısınız. Bu noktada piyano çalmayı öğrenmek ifade becerilerinizin gelişmesi ve özgüven kazanmanız için en etkili yöntemlerden biridir.

4. Piyano Çalmak Stresi Azaltır

Günlük hayatın koşturmacası içinde piyano çalmayı öğrenerek kendinize bir alan yaratmış ve ayrıcalıklı bir hobi edinmiş olursunuz. Piyano çalarken notaların çıkardığı büyüleyici sesler ile kendinizi sanatın derin dünyasına bırakabilir, iş, okul ya da evde yaşadığınız stresli hayattan uzaklaşabilirsiniz. 

5.Piyano Çalmak Fiziksel Gelişimi Destekler

Oturarak çalınan bir enstrümanın fiziksel gelişime ne gibi bir katkısı olabilir diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Piyano el ve ayak parmaklarınızı son derece etkili kullandığınız bir müzik aleti olduğu için ve doğru duruşlarla çalmanız gerektiği için bedensel gelişiminize de destek olur. 

Piyano çalmak neden önemli sorusunun en somut cevaplarından biri olan fiziksel gelişim konusu, piyano çalanların eklem kabiliyetlerinin ve kaslarının gelişmiş olduğu düşünüldüğünde piyano çalmayı öğrenmek için motivasyonunuzu artıracak önemli konulardan biri olmalıdır. 

6. Piyano Çalmak Zihinsel Gelişimi Destekler 

Üzerinde 80’den fazla tuş olması, nota bilgisi, akor yapısı ve ses dizileri ile piyano çalmayı öğrenen kişilerin bu kadar çok bilgiyi aynı anda kullanıyor olması hafızalarının güçlü olmasını sağlamaktadır. Sürekli yeni besteler öğrenmek ve bu besteleri çalmaya çalışmak da aynı zamanda beyni canlı tutarak zihinsel gelişimi desteklemektedir. 

7. Piyano Çalmak Yeni Kültürleri Tanımanızı Sağlar

Çeşitli ülkelerden ve kültürlerden ünlü piyanistlerin bestelerini çalıyor ve dinliyor olmak bahsi geçen ülkelerin müzik kültürünü ve yaşayış tarzlarını öğrenmenize yardımcı olacaktır. Çünkü müzik, bir toplumun yaşayış tarzını, dünya görüşünü, sanatını ve dilini en iyi anlatan önemli öğelerden biridir. Bu noktada piyano çalmayı öğrenmek, farklı kültürlerin dünyasına girmenizi ve tarih bilginizi genişletmenizi sağlayacaktır. 

[widget-183]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20