Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Piyano Çalmak Beyni Nasıl Etkiler?

Piyano Zekayı Geliştiriyor! 

Enstrüman çalmak insanın kişisel gelişimini destekleyen oldukça önemli bir aktivitedir. Özellikle küçük yaşlarda müzik ve piyano dersleri almanın hafızayı güçlendirip beyne iyi geldiğini söylemek mümkündür. Fakat bu yetişkinler için aynı durumun geçerli olmadığını elbette göstermez. Piyano eğitimi alan yetişkinlerin de hafızaları güçlenir ve yaratıcılıkları artar.

Piyano çalmak beyni nasıl etkiler diye soruyor ve yanıt arıyorsanız yazımızın devamını inceleyerek bu soruya cevap bulabilir ve piyanonun beyni nasıl etkilediğini öğrenebilirsiniz…

Piyano Çalmanın Faydaları 

Piyanonun faydaları fiziksel ve zihinsel olarak ikiye ayrılır. Yazımızda piyano çalmanın zihinsel gelişime olan faydalarından söz edeceğiz. İşte piyano çalmanın faydaları:

  • Vücut koordinasyonu gelişir. Piyano çalarken Ellerin ve ayakların senkronize bir şekilde hareket ettirilmesi zekayı doğrudan etkiler ve ritim duygusunu geliştirir.
  • Piyanonun faydaları arasında sayılabilecek bir diğer özellik ise konsantrasyon süresinin artmasıdır. Notaları takip etmek ve parçayı çalabilmek için belli bir tempo tutmak konsantrasyonu geliştirir.
  • Dikkat ve kendini ifade edebilme becerisi gelişir. Piyano eğitimi alan kişiler çevrelerinde seslere karşı duyarlılık gösterir ve kalabalık bir ortamda her sesi algılayıp dikkatli davranarak kendilerini ifade edebilmenin kolay yollarını keşfederler.
  • Beynimizdeki dil ve müzik bağlantısı gelişir. Piyanonun faydaları en çok müzik kulağını ve dili etkileyen özelliklerden meydana gelir. Dil ve müzik algısı gelişen kişilerin yeni bir dil öğrenmesi kolaylaşır.
  • Piyano çalmanın faydaları sıralandığında en akla gelmeyecek özelliklerden biri de sayısal zekayı geliştirmesidir. Piyano çalan insanların nota ve akor bilgisi sayısal zekalarını geliştirir.
  • Sorumluluk bilinci aşılar. Piyano çalmanın faydaları nelerdir diye soranlara en çok söylenen faydalardan biri sorumluluk bilinci ve disiplin kazandırmasıdır. Piyano derslerinin düzenli alınması ve sık tekrarlar, piyano eğitimi alan kişilerin daha disiplinli olmasına yardımcı olur.
  • Piyano çalmanın faydaları denildiğinde yaratıcılığı artırmasından söz edilmesi gerekir. Notalar aracılığı ile kendilerini ifade etmeye çalışan insanlar, ruh hallerini ve duygularını piyano tuşlarına yansıtarak yaratıcılıklarını konuştururlar. 
  • Piyanonun faydaları içinde en somut fayda olarak hızlı okuma becerisi kazandırdığını söylemek mümkündür.  Piyano çalan insanlar aynı anda iki satır okumaya ve hızlı nota takibi yapmaya alışırlar. Bu alışkanlık günlük hayatlarında, okulda ve evde kitap okuduklarında ortaya çıkar. Ve piyanonun faydaları insanların eğitim hayatına da yansır.
  • Piyano çalan kişilerin hafızası güçlenir. Piyano eğitimi alanlar çaldığı parçaları, notaları sürekli tekrarladığı için hafızaları güçlenir. 

Piyano çalarken sağ ve sol beyni aynı anda kullanılır böylece beyindeki sinirsel bağlantılar güçlenir. Piyano çalmak isteyenlerin, piyanonun beyni nasıl etkilediğini öğrenince motivasyonlarının artacağına eminiz…

İyi Bir Piyano Eğitimi Alarak Zihinsel Gelişiminize Destek Olun! 

Piyano çalmak beyni nasıl etkiler diye soranların merak ettiklerini cevapladığımız yazımızda piyanonun faydaları ve beyne nasıl etki ettiğinden söz ettik. Piyanonun faydaları yalnızca iyi bir piyano eğitimi ile taçlanır. İyi bir piyano eğitimi alınmazsa faydalarını da görmeniz zorlaşacaktır.

Müzik Akademi ailesi olarak uluslararası standartlarda verdiğimiz piyano eğitimleri ile yanınızdayız! İster başarılı bir piyanist olmak isteyin ister hobi olarak piyano çalmak isteyin alacağınız piyano eğitimleri hayallerinize kavuşacaksınız!

[widget-183]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20