Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Kısa Parmaklı İnsanlar Piyano Çalabilir Mi?

Parmaklarınızın Kısalığı Sizleri Endişelendirmesin! Yeteneğinizi Geliştirin!

Parmakları kısa olanlar piyano çalabilir mi? Piyanoya ilgisi olup da parmaklarının uzunluğundan endişe edenler piyano tutkusuna doğru cevabı vermekte zorlanabiliyor. Bir şehir efsanesi olarak yıllardır kısa parmaklı insanların piyano çalamayacaklarını ifade eden söylemlerin aksine kısa parmaklı insanların da piyano çalabileceğini söylüyoruz! Ancak, nasıl çalabilirler, ne derece ilerleyebilirler biraz yakından bakalım…

Kısa parmaklı olanlar piyano çalabilir mi merak edilen bir konu çünkü her bireyin parmak uzunluğu eşit değil ve piyanoya başlamak için parmak uzunluğu önemli mi sorusu da bu isteği körükleyen ya da söndüren en önemli soruların başında geliyor. 

Her iki soruya da en mantıklı nedenlerle cevap vereceğiz ve kısa parmakla piyano çalınır mı, piyanoda parmak uzunluğu ne kadar önemli açıklıyoruz.

Piyano Nasıl Bir Enstrüman? – Parmak Uzunluğu Gerçekten Önemli Mi?

Öncelikle kısa parmaklı insanların piyano çalabilmesinin mümkün olduğunu söylemek isteriz. Parmak uzunluğu, piyano tekniklerini uygularken önemli olan kriterlerden biri olsa da kısa parmaklı insanlar asla piyano çalamaz diye bir kaide de bulunmamaktadır. 

Biraz piyanoyu tanıyarak devam edelim; piyano major ve minör notaların 88 tuşa basılmasıyla ses oluşturan bir enstrümandır. Klasik piyanolarda tuşlara basıldığında içinde bulunan çekiç mekanizması, tellere vurarak ses çıkarır. Piyanonun fiziksel yapısı itibariyle 88 tuşa hakim olmak ve tuşe pozisyonunda kısa parmaklarla hem akor hem melodiyi verebilmek kısa parmaklara sahip insanlar için zor olabilir.

Uzun, çok yönlü ve zor bir enstrüman olan piyano kısa parmaklı insanların ilk tercihi olmayabilir ancak kısa paraklıların da piyano çalabileceklerini ve pratik yaparak yeteneklerini geliştirebileceklerini hatırlatmak isteriz. Ancak parmak kısalığından dolayı tuşeye hakim olmakta zorlanabilir ve bu nedenle piyano öğreniminizi yarıda kesebilirsiniz. 

Parmak uzunluğu neden önemlidir;

  • Tuşe pozisyonlarına hakimiyet zorlaşır.
  • Diyej tuşlara hızlı ritmlerde ulaşmanız zor olabilir.
  • Parmak aralıklarınızın kısalığı akor basmanızı zorlaştırabilir.
  • Piyano acilitasyon tekniği sizin için zor olabilir. 
  • Zor ve komplike parçaları repertuvarınıza eklemekten kaçınabilirsiniz. 
  • Parmak egzersizleriniz daha uzun ve zorlu geçebilir. 

Bu gibi kriterler parmakları kısa olanlar piyano çalabilir mi sorusunun cevabı niteliğindedir ancak her piyanist en zor parçaları bir virtüöz seviyesinde çalmak zorunda değildir. Hobi olarak piyano eğitimi alabilir. 

Kısa parmaklara sahip insanlar da sevdiği parçaları piyanoda çalmaya başlayabilir ve bundan keyfi alabilirler, tek yapmaları gereken şey; iyi bir eğitim alarak piyano tekniklerini iyi bir şekilde kavramaktır. 

Hayallerinizden Vazgeçmeyin, Piyano Tekniklerini En İyi Şekilde Öğrenin!

Fiziksel özelliklerinizin enstrümanlara karşı olan tutkunuzu kısıtlamasına izin vermeyin. Eğer parmaklarınızın piyano çalmak için kısa olduğunu düşünüyorsanız bu durumun sizi durdurmasına izin vermeyin! İyi bir eğitim alarak parmak egzersizleri yapabilir, piyano tekniklerini öğrenebilir ve siz de birbirinden güzel piyano bestelerine parmaklarınızla can verebilirsiniz!

Avrupa standartlarında uygulamalı piyano eğitimi modeliyle 15 yıllık deneyimimizin birikimi olarak verdiğimiz en kapsamlı piyano eğitimleri fiziksel özellikleriniz, istek ve ihtiyaçlarınız düşünülerek tasarlanmaktadır. Eğer siz de piyano çalmak istiyorum diyorsanız ve piyano eğitiminden çekiniyorsanız; tutkunuzu daha fazla ertelemeyin! Gelin, size en uygun piyano eğitimi programına birlikte karar verelim!

[widget-183]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20