Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Renklerle Piyano Eğitimi Nedir?

Renklerle Piyano Öğrenmek Daha Mı Kolay? – Renklerle Piyano Eğitimi Artıları & Eksileri

Güncel piyano eğitimi metotlarından biri olarak renklerle piyano öğrenme özellikle okul öncesi çocukların müzik eğitiminde en çok kullanılan yöntemlerin başında geliyor. Henüz okuma yazmayı bilmeyen çocuklara nota sistemini öğretmek daha zor ve sıkıcı olabileceği için renklerle piyano eğitimi; hem eğitmenin işini kolaylaştırırken hem de çocuğun öğrenme hızını arttırabiliyor.

Renklerle piyano eğitimi için kullanılan piyanonun tuşesi renklendiriliyor. Bu şekilde nota sistemi yerine çocuğun en azından başlangıç itibariyle sesler ve notalar arasında değil de sesler ve renkler arasında ilişki kurması sağlanıyor. Gelin isterseniz renklerle piyano eğitimi çocukların müzik eğitiminde ne gibi avantajlar sağlıyor, yakından bakalım.

Çocuklar İçin Renklerle Piyano Eğitimi ve Faydaları – Renklerle Piyano Öğreniyorum

Yukarıda da belirttiğimiz gibi renklerle piyano öğrenmek özellikle okul öncesi çocukların müzik eğitiminde kullanılan bir yöntem. Renklerle piyano eğitimi sayesinde çocuğun özellikle müziğin tekniğine dair sıkıcı konuları daha kolay öğrenmesi sağlanabiliyor. İşte renklerle piyano eğitimi ve faydaları:

  • Renklerle piyano eğitimi; bilhassa kolay sıkılan çocuklar için piyano derslerinin daha eğlenceli geçmesini sağlıyor,
  • Renklerle piyano öğrenme sürecinde çocukların ilgisi ve odağı daha çok piyano derslerinde oluyor,
  • Renklerle piyano eğitimi çocukların sesler ve renkler arasında bağ kurarak müzik teorisini farklı bir yoldan öğreniyor,
  • Renklerle piyano eğitimi özellikle başlangıç aşamasında çocukların öğrenme hızını önemli ölçüde arttırıyor,
  • Aynı şekilde renklerle piyano öğrenmek çocukların piyano öğrenmeye olan ilgi ve motivasyonunu da yüksek tutuyor.

Renklerle Piyano Öğrenmenin Dezavantajları Var Mı? – Renklerle Piyano Eğitimi

Bu noktada hemen bir hatırlatma yapmanın faydalı olacağına inanıyoruz. Oldukça güncel bir metot olan renklerle piyano eğitmeni; piyano eğitmenleri tarafından bir yandan da dezavantajlarıyla tartışma konusu olmaktadır. Özellikle geleneksel metotları benimseyen ekoller; renklerle piyano eğitimi hakkında çok daha önyargılı bir bakışa sahiptir. Yine de renklerle piyano öğrenme sürecinin kuşku uyandıran çeşitli noktalar barındırdığını da söylemeden geçmemek gerekir. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Renklerle piyano öğrenmek başlangıç aşamasında piyano eğitimini kolaylaştırsa da öğrencinin gelişim imkanını kısıtlıyor,
  • Renklerle piyano eğitimi alan çocuklar daha sonra nota sistemine geçmekte zorlanıyor,
  • Renkler piyano eğitimi her notanın farklı bir renkle ifade edilmesine dayandığı için farklı oktavlardaki aynı notalar ifade edilemiyor ve çocuklar oktav kavramına yeterince aşinalık kazanamıyor,
  • Renkler; nota sistemini tam olarak ifade etmek için pek de yeterli değil,
  • Çocuklar daha çok renklere odaklandığı için kimi durumlarda öğrenme hızları yavaşlayabiliyor.

İki Yöntemi Bir Arada Kullanmak Daha Faydalı! – Renklerle Piyano Eğitimi

Müzik Akademi olarak 15 yıllık piyano eğitimi deneyimimizle söyleyebiliriz ki yalnızca renklerle piyano eğitimi metodunu kullanmak yerine geleneksel metodu çocukların ilgisini çekecek ders içerikleriyle uyarlamak ve renklerle piyano öğrenme metodundan da özellikle başlangıçtaki 1 aylık dönemde yararlanmak çok daha sağlıklı!

Böylelikle çocukların hem yalnızca renklere odaklanmasının önüne geçilirken hem de nota sistemini eğlenceli bir şekilde tanımalarına destek olmak çok daha kolay hale geliyor. Nitekim Müzik Akademi çocuk piyano kursu sınıflarımızda öğrencilerimizin nota öğrenim sürecini eğlenceli aktivitelerle zenginleştirerek öğrenme hızlarını ve piyano derslerinden aldıkları keyfi arttırmaya özen gösteriyoruz!

[widget-185]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20