Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

7 Yaş Piyano Eğitimi Nasıl Olmalı?

Çocuklarınızın Gelişimini Müzikle Destekleyin! – 7 Yaş Piyano Kursu

Çocuklar için okula yaşı başlama olan 7 yaş dönemi; gelişimsel açıdan son derece önemlidir. Aile ortamından ayrılan çocuk; okul ortamında yeni arkadaşlar ve anne babadan ayrı olarak da kendini tanımlamayı öğrenir. Ancak bu noktada çocuğun sosyalleşmesini ve yeni deneyimlere açık olmasını desteklemek son derece önemlidir.

Nitekim 7 yaş piyano eğitimi de tüm bu gelişimsel özelliklerin dikkate alınarak planlanmasını gerektirir. 7 yaş piyano eğitimi için çocukların sosyalleşebileceği keyifli bir atmosfer hazırlanması ve ders içeriklerinin öğrenme ve merak duygusunu geliştirecek şekilde düzenlenmesi büyük önem taşır. Ayrıca bu dönem çocukları için önemli olan başarı ve başarısızlık gibi durumlara karşı deneyim kazanması da 7 yaş piyano kursları ile sağlanabilir.

Peki 7 Yaş Piyano Eğitimi Nasıl Olur? – Çocuklarınıza Özel Bir Piyano Eğitim Programı

Yalnızca piyano öğrenme süreci açısından baktığımızda enstrümanın öğrenmesi en zor enstrümanlardan biri olduğunu vurgulamak gerekir. Tek başına bir orkestra gibi olan piyano hem ciddi bir teorik bilgi hem de önemli ölçüde pratik yaparak ancak öğrenilebilir. Tüm bu birikim çocuklar için zaman zaman yorucu ve sıkıcı olabilir.

Bu noktada 7 yaş piyano dersi içeriklerini çocukların ilgisini çekecek etkinlikler ve sürprizlerle desteklemek önemlidir. Bunun için geleneksel yöntemlere ek olarak renklerle piyano eğitimi gibi farklı metotlardan yararlanılabilmektedir. Bunun dışında 7 yaş piyano eğitimi ile çocukların edinmesi hedeflenen kazanımlar şu şekilde sıralanabilir:

  • El ve vücut koordinasyonunu arttırmak,
  • Doğru piyano çalma pozisyonlarını kazandırmak,
  • Ses ve nota bilgisi,
  • Müzik kulağını geliştirmek,
  • Müzikal okur yazarlık kazandırmak,
  • Sosyal ve iletişimsel becerilerini geliştirmek,
  • Kendilerine dair farkındalıklarını arttırmak,
  • Kolay adaptasyon için kendi yöntemlerini keşfetmeyi sağlamak,
  • Öğrenme hızlarını keşfetmelerini sağlamak,
  • Öğrenme ve merak duygularını geliştirmek.

Piyano Eğitimi Okul Başarısını Arttırıyor! – 7 Yaş Piyano Eğitimi Nasıl Olur?

Anne babalar genellikle bir hobi edinmeleri söz konusu olduğunda bile çocuklarının okul başarısını öne koyar. Bu noktada vurgulamak isteriz ki 7 yaş piyano dersleri çocukların okul başarısına da ciddi oranda katkı sağlamaktadır. 7 yaş piyano eğitimi programları; çocukların okul stresini azaltırken, adaptasyon, iletişim, esnek ve soyut düşünme, sosyalleşme ve yardımlaşma gibi beceriler kazandırmaya yöneliktir, bu yönüyle okul başarısını destekler.

Her Çocuğun Özel Olduğu Unutulmamalı! – 7 Yaş Piyano Eğitimi Nasıl Olmalı?

Son bir uyarı yapmak gerekirse yukarıda saydığımız özelliklerin tamamı her çocuk için geçerli olmayabilir. Dolayısıyla 7 yaş piyano eğitimi için genel bir metottan söz etmek mümkün olsa da her çocuğun özel olduğu ve farklı bir eğitim programına ihtiyaç duyabileceği göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle 7 yaş piyano kursu öncesi çocuğun ilgi düzeyi, müzikle ilişkisi, soyut düşünme ve uygulama becerileri analiz edilmeli, buna göre bir program belirlenmelidir.

Müzik Akademi olarak 7 yaş piyano eğitimi ve diğer tüm programlarımızda çocuklarımıza en iyi eğitim programını sunmak ve gelişimlerini müzikle desteklemek adına önce seviyelerini analiz ediyor, ardından çocuklarınız için en uygun piyano eğitimi programını anne babalarla birlikte planlayarak hayata geçiriyoruz! Siz de ailemize katılarak çocuğunuz için bir şey yapmaya ne dersiniz?

[widget-185]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20