Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Elektronik Bateri Öğrenmek İçin Bunlara Dikkat Edin

Elektronik Bateri Çalmak Zor mu? Eğitim Sürecinde Neler Yapmalısınız?

Elektronik bateri öğrenmek isteyenler için önemli noktalardan bahsetmeden önce elektronik bateri ve akustik baterinin farklarına değinmek daha doğru olabilir. Elektronik bateri ve akustik bateri, temel işlevleri benzer olsa da yapı, ses üretim yöntemi ve kullanım alanları bakımından farklılık gösterirler. Elektronik bateri öğrenmek noktasında sessiz pratik yapabilirsiniz ancak akustik bateri de yüksek ses çıkar ve gürültü kontrolü zordur.

Aynı şekilde akustik bateride davul derileri ve zillerden fiziksel sesler üretilirken elektronik bateride pedlere vuruldukça sesler elektronik modül tarafından üretilir. Elektronik bateri türleri daha az bakım gerektirir; akustik baterilerin parçaları ise zamanla aşındığı için düzenli bakıma ihtiyaç duyar. Elektronik bateri ve akustik baterinin farkına anladıysak şimdi elektronik bateri öğrenmenin detaylarına geçebiliriz. 

[widget-176]

Elektronik Bateri Çalmak Zor mu?

Elektronik bateri öğrenme sürecindeki herkes, elektronik bateri çalmak zor mu diye merak eder. Bateri çalmanın görünüşte eğlenceli olduğu kadar karmaşık göründüğünü kabul ediyoruz. Ancak güzel bir bateri kursundan eğitim aldığınızda bateri öğrenmenin çok da zor olmadığını görebilirsiniz. Elektronik bateri öğrenmede alınan sonuçlar kişinin müzik eğitimi geçmişine, ritim duygusuna ve teknik becerilerine bağlı olarak değişir. Bu noktada elektronik bateri çalmak zor mu diye merak edenlere prestijli bir bateri kursu ve bateri öğretmeni ile çalışmalarını tavsiye edebiliriz. 

Elektronik Bateri Kaç Derste Öğrenilir?

Elektronik bateri çalmak isteyenler, ortalama ne kadarlık bir bateri eğitiminden sonra profesyonel bir şekilde enstrümanlarını kontrol edebileceklerini merak eder. Öncelikle şunu söyleyelim; bateri kursuna düzenli katılım göstermez, eğitmeninizin verdiği ödevleri ve egzersizleri yapmaz, pratiği ihmal ederseniz elektronik bateri kursundan beklendiğiniz faydayı göremezsiniz. Ancak iyi bir bateri kursuna kaydolur, derslerinize düzenli ve hazırlıklı bir şekilde katılır, bateri dersi dışında da sürekli pratik yaparsanız ortalama üç – dört aylık bir süreçten sonra başlangıç seviyesinde basit melodiler çalmaya başlayabilirsiniz. Bateri dersi ne kadar sürer diyorsanız bateri kursları ile iletişime geçebilirsiniz. 

Bateri Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Elektronik bateri öğrenme süreci, eğitim alacağınız kuruma göre değişiklik gösterebilir. MEB onaylı müzik kursları, bateri eğitimlerini daha kapsamlı olarak planlar. Ayrıca dersler pratik ağırlıklı olarak sürdürüldüğünden, ders telafisi ve kurs dondurma hakkı verildiğinden standart bir bateri kursu programından bahsetmek doğru olmaz. Genellikle MEB onaylı bateri kurslarında eğitim programları 10 ay 66 saat olarak belirlenir. Müzik Akademi de MEB onaylı müzik kursu olduğundan bateri kursu programı içeriği 10 ay 66 saat olacak şekilde düzenlenmektedir. Talep eden öğrenciler, özel bateri eğitimi de alabilir. 

Herkes Elektronik Bateri Öğrenebilir mi?

Elektronik bateri öğrenmek için herhangi bir sınırlama bulunmaz. Bateri kursları da elektronik bateri kursu programlarını çocuklara, gençlere ve yetişkinlere uygun olacak şekilde farklı farklı hazırlar. Yani 5 yaşından itibaren çocuk bateri kurslarına katılım sağlanabilir, aynı zamanda da sınırlama olmaksızın yetişkin bateri kurslarına kayıt alınabilir. 

Elektronik Bateri Çalmak İçin Deneyim Gerekli mi?

Elektronik bateri çalmak ve elektronik bateri öğrenmek için daha önce herhangi bir enstrümanı çalmış olmanıza gerek yok. Elbette elektronik bateri öğrenme sürecinde iken geçmişte akustik bateri çalmış olmanız size avantaj sağlayacaktır. Ancak elektronik bateri çalmak için daha öncesinde müzik eğitimi almış ya da herhangi bir enstrümanı çalmayı öğrenmiş olmanız zorunlu değil. Doğru bir bateri eğitimi ile sıfırdan bateri çalmayı öğrenmek mümkün. 

[widget-198]

Başlangıç Aşamasında Elektronik Bateri mi Akustik Bateri mi?

Elektronik bateri ve akustik bateriden hangisi ile başlamanız gerektiği, sizin kişisel tercihlerinize ve ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Sessiz pratik yapma imkanı istiyorsanız ve geniş ses seçenekleri ile teknolojik özelliklerden faydalanmak istiyorsanız elektronik bateri tercih edebilirsiniz. Ancak gerçek davul deneyimi ve akustik davulun doğal sesi sizin için daha önemliyse, akustik bateri ile başlamak daha iyi olabilir. Her iki türü de deneyerek hangisinin sizin için daha uygun olduğunu belirleyebilirsiniz. Elektronik bateri öğrenme sürecinde profesyonel bateri kursu desteği alarak daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz. 

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20