Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Bateri Kursu İçin İdeal Yaş - Bateri Çalmaya Kaç Yaşında Başlanır?

Her Yaşta Bateri Kursu Almak Mümkün Mü?

Pek çok ebeveyn, çocukları için müzik eğitimi söz konusu olduğunda bateri kursu almanın biraz fazla gelebileceğini düşünür. Bateri kursu ve hatta bateri çalmak genel itibariyle yetişkince bir şey olarak algılanır. Peki gerçekten öyle mi? Bateri çalmaya kaç yaşında başlanır? Bateri kursuna başlama yaşı söz konusu olduğunda gerçekten bir alt veya üst sınır var mı?

Aslına bakarsak bateri kursu, yaş fark etmeksizin ritim algısı ve müzik kulağını geliştirmek için en ideal seçeneklerden biridir. Bu durum yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de geçerlidir. Elbette bateri kursu alabilmesi için çocuğun belli bir fiziksel gelişime ulaşması gerekir. Yine de bu cümle, çocukların bateri çalamayacağı anlamına gelmez.

Bateri Kursu Erken Yaş Müzik Eğitimi İçin Önemlidir!

Sanılanın aksine bateri dersleri, erken yaş müzik eğitimi söz konusu olduğunda önemli bir role sahiptir. Bateri kursu ile çocukların el ve göz koordinasyonu çok daha hızlı bir biçimde gelişebilir. Aynı şekilde psiko motor beceriler, sağ ve sol el koordinasyonu, el ve ayak koordinasyonu gibi konularda da bateri eğitimi almanın çocuklar için faydalı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Genel olarak bateri kursu almak için ideal yaşın 5 yaş olduğunu söylemek mümkündür. 5 yaş çocukları, kol ve bacak uzunluğu bakımından bateri çalabilecek temel yeterliliklere sahiptir.  Aynı zamanda öğrenme düzeyi ve zihinsel yeterlilik açısından da 5 yaş, bateri dersi almak için ideal bir alt sınırdır. 5 yaşından daha küçük çocukların farklı ritim perküsyon eğitimi programlarına yönlendirilerek müzik sevgisi kazanması sağlanabilir.

Bateri Kursu Çoklu Gelişimi Destekler!

Alanında uzman eğitmenler tarafından verildiğinde bateri kursu, müzikal becerilerin yanı sıra zihinsel ve ruhsal gelişim açısından da önemlidir. Üstelik burada yalnızca çocukları kastetmediğimizi de söyleyelim. Yetişkinler söz konusu olduğunda da bateri kursu ile zihinsel becerileri artırmak, odaklanmayı ve hafızayı geliştirmek mümkündür. Bateri kursu almanın faydalarını aşağıda sıraladık:

  • Bateri dersleri sırasında beynin farklı bölgeleri aynı anda çalışır. Daha fazla zihinsel aktivite zekanın ve hafızanın gelişimine büyük katkı sağlar.
  • Bateri eğitimi sayesinde el ve göz koordinasyonu büyük oranda artar. Müzikal becerilerini geliştirmek isteyen bireylerin dışında, çocuklar ve rehabilitasyona ihtiyaç duyan bireyler bateri kursu ile motor becerilerini geliştirebilir veya eski sağlıklarına kavuşabilir.
  • Bateri kursu, gündelik hayatın stresinden uzaklaşmak ve hayata müziğin penceresinden bakmaya başlamak için en ideal seçimlerden biridir.
  • Çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikliği gibi sorunların önüne geçmekte odaklanmayı artırıcı yönüyle bateri kursları oldukça faydalıdır.
  • Bateri kursları; anksiyete ya da depresyon gibi ruhsal problemlerin giderilmesinde de önemli bir rol sahibidir.
  • Hem yetişkinler hem de çocuklar için bateri dersleri gerçek bir özgüven kaynağıdır.

Bateri Öğrenmek İçin Geç Kaldığınızı Düşünmeyin!

Bateri kursu için ideal yaştan söz ettiğimizde ilk olarak akla çocuklar gelse de pek çok yetişkinin geç kaldığını düşünerek bateri öğrenmekten vazgeçtiğini görmek mümkündür. Halbuki bateri öğrenmek için yetişkinlerde bir yaş sınırı olmadığını belirtelim. Bateri kursu ile yaş fark etmeksizin bateri öğrenmeye başlayabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan şey öğrenmek için istekli olmanız...

Önemli Olan Yaş Değil, Tutku!

Sanılanın aksine bateri öğrenmek için gereken fiziksel yeterlilikler oldukça azdır. İstekli bir çocuk isteksiz bir yetişkinden çok daha hızlı bir biçimde bateri çalmayı öğrenebileceği gibi orta yaşlarına kadar hiç müzik eğitimi almamış bir birey bateri kursu ile enstrümanında kısa sürede ustalaşabilir.

Kendiniz ya da çocuğunuz için bateri kursu almayı düşünüyor, ancak emin olamıyor musunuz? Gelin, sizin için en iyi bateri kursu programını birlikte planlayalım, müzik tutkunuzu daha fazla ertelemeyin. Müzik Akademi olarak öğrencilerimize teorik bir eğitimin sıkıcılığından uzakta, uygulamalar, etkinlikler ve workshoplarla desteklenmiş keyifli bir eğitim sunuyor, müziği öğrenirken aynı zamanda hissetmenizi hedefliyoruz.

[widget-176]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20