Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Klarnet Kursu Ne Kadar Sürer? - Klarnet Öğrenmek Uzun Sürer Mi?

Klarnet Öğrenmek Zor Değil!

Klarnet çalmaya yeni başlayanların aklına takılan soruların başında klarnet öğrenmek için gereken süre vardır. Çünkü daha önce klarnet kursu alan ya da klarnet çalmayı deneyenlerden ilk duydukları cümle, enstrümandan ses çıkarmanın bile zor olduğudur. Yine de klarnet öğrenmek için ilk adımlarınızı atıyorsanız tüm bu zorlukları gözünüzde büyütmemenizi öneririz.

Her ne kadar ilk derslerde istediğiniz gelişimi gösterememe ihtimaliniz olsa da tüm sürece baktığımızda klarnet öğrenmek hiç de zor değildir. Öğrencinin öğrenme hızı ve yeteneklerine göre doğru planlanmış kaliteli bir klarnet kursu ve yeterli sayıda pratikle herkes klarnet çalmayı öğrenebilir.

Peki klarnet kursu ne kadar sürer? Bu soruya doğrudan bir cevap vermek sanıldığı kadar kolay değil.

Klarnet Öğrenmek İçin Ne Kadar Süre Gerekir?

Hemen yukarıda belirttiğimiz gibi kaliteli bir klarnet kursu, öğrencilerin daha önceki müzikal birikimlerine, öğrenme hızlarına ve yeteneklerine göre şekillendirilmelidir. Bu nedenle klarnet kursu süresi hakkında önceden net bir süre verebilmek pek mümkün değildir. Yine de 3-4 ay sürecek klarnet dersleri ile herkesin hobi düzeyinde klarnet çalmayı öğrenebileceğini söyleyebiliriz. Elbette öğrencinin bireysel çabası ve yetenekleri bu süreyi azaltabileceği gibi artırma olasılığı da vardır.

Ancak klarnet eğitimi bununla tamamlanır demek pek de doğru olmaz. Eğer sahnelere çıkabilecek düzeyde usta bir klarnetçi olmak istiyorsanız en az bir bu kadar daha klarnet dersi almanız ve temel becerilerinizin üzerine ileri düzey klarnet tekniklerini eklemeniz gerekir.

Klarnet kursları ile öğrenme sürecinizi hızlandırmak istiyorsanız derslerinize ek olarak aşağıda sayacağımız hususlara dikkat etmenizi öneririz:

  • Klarnet kursu dışında her gün en az 30 dakika egzersiz yapın. Gün atlamamaya çalışın, ancak olur da atlamak zorunda kalırsanız bir sonraki güne atladığınız günün süresini de ekleyerek telafi edin.
  • Dudak kaslarınızı daha hızlı bir şekilde geliştirmek için klarnet kursu dışında da uzun ses çalışmaları yapın.
  • Klarnet öğrenmek dışında nota bilginizi geliştirmek için de deşifre egzersizleri yapın. Temel müzik bilginizi ne kadar hızlı geliştirirseniz klarnet kursları ile enstrümanınızı öğrenmeniz o kadar kısa sürer.
  • Enstrümanınızı hızlı çalmaya çalışarak hatalarınızı alışkanlık haline getirmeyin! Klarnet kursu dışında yaptığınız egzersizlerde odak noktanız hızlı çalmaktan çok parmak hakimiyetini tam anlamıyla sağlamak ve doğru sesi çıkarmak olsun.

Klarnet Kursu Almadan Klarnet Öğrenmek Çok Daha Zor!

Pek çok insan, klarnet ve diğer enstrümanları herhangi bir kurs almadan kolaylıkla öğrenebileceğini düşünür. Ancak bunun tam anlamıyla doğru olduğunu söyleyemeyiz. Özellikle klarnet söz konusu olduğunda enstrümanınızı çalabilmek için önemli bir ustalık gerekir. Bu nedenle klarnet eğitimi almadan yol kat etmeniz son derece zor olacaktır.

Ayrıca klarnet dersleri olmaksızın kendi başınıza ilerlemeye çalıştığınızda hatalarınızı düzeltecek birisi olmadığı için birçok tekniği yanlış öğrenebilir, öğrenme sürecinizi uzatabilir, yanlışlarınızı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Böyle bir noktadan sonra klarnet kursu aldığınızda bile öğrenme sürecinin genellikle daha uzun olduğunu vurgulayalım. Çünkü sıfırdan klarnet öğrenmek ile kıyaslandığında alışkanlık haline gelmiş yanlışları düzeltmek çok daha uzun zaman alır.

Klarnet Öğrenmenin En Kısa Yolu Usta Eğitmenlerden Geçer!

Kendi başınıza öğrenmeye çalışmak yerine klarnet eğitimleri almaya karar verdiğinizde de dikkatli davranmayı elden bırakmamalısınız. Birçok sektörde olduğu gibi eğitim sektöründe de merdiven altı hizmet veren kaçak kurumlar vardır. Bu tür kurumlar deneyimsiz ve alanında uzman olmayan eğitmenlerle verdikleri klarnet kursları yüzünden öğrencilerinin hem vaktini hem de parasını boşa harcamasına neden olur.

Bunun yerine MEB onaylı bir eğitim kurumundan klarnet kursu alarak enstrümanınızda kısa sürede ustalaşabilirsiniz. Alanında uzman ve deneyimli eğitmenlerle çalışan bir klarnet kursu, enstrümanınız hakkındaki tüm incelikleri öğrenmenizi sağladığı gibi klarnet kursu ne kadar sürer, klarnet çalmak zor mu gibi endişelerden de kurtulmanıza yardımcı olur.

[widget-178]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20