Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Temel Müzik Eğitimi Ders Notları - Müzik Eğitimine Hangi Konularla Başlanır?

İçinizdeki Müzisyeni Temel Müzik Dersleri ile Açığa Çıkarın!

Temel müzik eğitimi genel olarak kursiyerlere müzikal okuma, yazma ve duyum becerisi kazandırmayı hedefler. Elbette tüm bu kazanımlar için birçok farklı egzersiz yapmak ve pratik çalışmaları teorik bilgilerle desteklemek gerekir. Bu nedenle temel müzik eğitimi dediğimizde kastettiğimiz yalnızca teori ya da pratik değildir. İyi bir temel müzik eğitimi programının her iki başlığı da bir araya getirmesi önemlidir.

Bu kısa hatırlatmayı yaptıktan sonra temel müzik dersleri arasında hangi konuların yer aldığına daha yakından bakmaya başlayabiliriz. İşte temel müzik eğitimi ders notları arasında öne çıkan başlıklar...

Temel Müzik Eğitimi Ders Programı

Eğer müzik hayatınızda sağlam adımlarla ilerlemek istiyorsanız temel müzik dersleri ile işe başlamanız büyük önem taşır. Temel müzik eğitimi, tüm müzik hayatınız boyunca yararlanacağınız pek çok bilgi ve beceriyi kazanımlarınız arasına eklemenize olanak sağlar. Bunlardan başlıcalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Temel Müzik Kavramları

Temel müzik eğitimi ders notları arasındaki ilk konu temel müzik kavramlarıdır. Temel müzik kavramları deyince aklınıza yalnızca vuruş, ölçü, arpej gibi kavramlar gelmesin. Elbette konunun ilerleyen aşamalarında bunlar da vardır. Ama müzikte temel terimler hakkında konuşurken müziğin sesten doğduğunu da göz ardı etmemek gerekir. Dolayısıyla sesten müziğe giden yolun müzikte temel temel terimler ile birlikte ele alınması önemlidir. Sesin yapısı ve nota ile gösterimi gibi konulardan sonra müziğin temel kavramları olan porte, anahtarlar, nota değerleri, sus işaretleri, bağlı notalar gibi diğer temel müzik yazı ve ögeleri işlenir.

  • Temel Nota Eğitimi

Temel müzik eğitimi derslerinin bir diğer bölümü de nota eğitimidir. Temel nota eğitimi ile kastettiğimiz ilk aşamada nota okuma becerisi kazanmaktır. Bunun ardından temel nota eğitimi; dikte ve deşifre çalışmaları gibi egzersize dayalı pekiştirme çalıştırmalarıyla devam eder. Ayrıca temel nota eğitimi ile kursiyerin değiştirici işaretler, noktalı notalar ve uzatma bağları gibi kavramları tanıması da önemlidir.

  • Duyum ve Ritim Çalışmaları

Temel müzik eğitimi ders notları arasına kesinlikle yazmamız gereken bir diğer nokta da duyum ve ritim çalışmalarıdır. Temel müzik derslerinde müzikte vuruş ve ölçü kavramları teorik olarak açıklandıktan sonra ritmin mantığını kavramanız ve kulağınızı bu yönde geliştirmeniz için pek çok uygulamaya yer verilir.

  • Armonik Sistem

Gelelim temel müzik eğitimi ders notları içindeki en zorlu bölüme. Temel müzik eğitimi derslerinin genellikle en uzun ve zor kısmı armoniyle ilgili konulardır. Müzikte dizi ve gam kavramlarıyla başlayan armoni dersleri majör ve minör gamlar, diyatonik, kromatik, pentatonik ve benzeri dizilerin eklenmesiyle daha da karmaşıklaşır.

Ancak yine de gözünüz  korkmasın! Sağlam bir teorik temelin üzerine yeterli pratik yapıldığı takdirde temel müzik eğitimi sonunda müzikte armoni kavramını ciddi ölçüde öğrenebilirsiniz. Yine de temel müzik eğitimi programlarının isminden de anlaşılacağı üzere temel atmayı hedeflediğini hatırlatalım. Eğer müzikal birikiminizi profesyonel seviyeye taşımak istiyorsanız ileri müzik eğitimi ile kendinizi geliştirebilirsiniz.

Müzik Yolculuğunuza Sağlam Adımlarla Başlayın!

Temel müzik eğitimi, müzik hayatınızı sağlam temeller üzerine inşa etmek istiyorsanız tam da aradığınız şeydir. Müzikte temel terimler hakkında bilgi edinmek, becerilerinizi keşfetmek ve müziğin teorik yönünü öğrenerek tüm hayatınız boyunca yararlanabileceğiniz bir birikim elde etmek temel müzik eğitimi ile mümkündür.

Müzik Akademi ailesi olarak sizlere uygulamalar, workshoplar ve sahne çalışmalarıyla desteklediğimiz bir temel müzik eğitimi sunuyoruz. Temel müzik eğitimi programımızdan yararlanarak kısa sürede müziğin dilini öğrenmeye başlayabilir, kendinizi müzikle ifade edebilirsiniz.

[widget-171]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20