Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Nota Okuma Nasıl Kolay Öğrenilir? - Hızlı Nota Okuma Teknikleri

Müzikal Okur Yazarlığınızı Geliştirin!

Nota okumak, aslına bakarsanız tıpkı alfabe gibidir. İlkokulda alfabeyi ve daha sonra okumayı öğrendiğiniz ilk günleri gözünüzün önüne getirin. 29 harfin her birini öğrenmek ve bunları bir araya getirmek başlangıçta muhtemelen oldukça zorlayıcıydı. Ancak bugün hepimiz için okumak basit bir gündelik aktiviteden fazlası değildir.

Aslına bakarsanız nota okuma, alfabeden daha basit bir iş bile sayılabilir. Çünkü 29 harfe kıyasla çok daha az temel işaret olduğunu söylemek mümkündür. O yüzden nota okuma işini gözünüzde büyütmemeniz gerektiğini söyleyelim. Nitekim sizlere aktaracağımız hızlı nota okuma teknikleri ile çok daha hızlı bir biçimde müzikal yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

İşe Temel Sembolleri Öğrenerek Başlayın!

Müziğin alfabesinin en temelde üç başlıktan oluştuğunu söyleyebiliriz. Bunlar; porte, anahtarlar ve notalardır. Tüm müzik eserleri bu bileşenleri içerir ve müzikal okur yazarlığınızı geliştirmek için öncelikle bu kavramlara aşina olmanız gerekir. Gelin biz de bu temel kavramlara kısaca göz atalım:

  • Porte

Porte, beş satır ve dört boşluktan oluşur. Bu satır ve boşlukların her biri farklı bir harfi, yani notayı temsil eder. Nota sırası A'dan başlayarak alfabetik olarak portede yukarı doğru ilerler ve G'de tamamlanır.

  • Anahtarlar

Günümüz müziğinde temel olarak üç anahtar vardır. Tiz sesler için sol, bas sesler için fa, farklı aralıklar içinse do anahtarları kullanılır. Diğerlerinden farklı olarak do anahtarı portenin farklı çizgilerinde yer alabilir.

  • Notalar

Nota okuma dediğimizde işe notalarla başlayamıyoruz, çünkü notanın sesini bilmemiz için porteye ve anahtarlara ihtiyacımız vardır. Porte üzerindeki notaların temel işlevi, enstrümanınızda hangi notayı ne kadar süreyle çalacağınızı bildirmektir.

Ritmi Yakalayın! - Hızlı Nota Okuma Teknikleri

Müzik çalmak için ses bilgisinin yanı sıra bir de ritim bilgisine, yani ölçülere ihtiyacımız vardır. Nota okumak söz konusu olduğunda ölçü, portenin hemen başında, anahtarın sağında yer alacak şekilde konumlanır. Burada yazılan değerler, her bir ölçüde kaç vuruş olduğunu müzisyene gösterir.

Her ne kadar klasik eserlerde Legato, Staccato gibi terimler kullanılsa da günümüzde müzikte ritmin temposunu ayarlamak için daha çok metronomlardan yararlanılır. Burada da esas kavram BPM'dir. Beat per minute, yani dakika başına vuruş sayısı anlamına gelen BPM, yine aynı ölçü ve vuruş mantığının dakikaya uyarlanmış halidir.

Solfej Çalışmaları Yapın!

Nota okuma egzersizleri dendiğinde yüzyıllardır akla gelen ilk yöntemlerden biri solfej çalışmalarıdır. Nitekim yöntemin oldukça faydalı olduğunu da vurgulamak gerekir. Solfej, temel olarak porte üzerindeki notaların isimleriyle söylenmesidir. Şarkı sözleri yerine notaları okuduğunuzu düşünün... Eğer enstrüman çalmak için nota okuma egzersizleri yapıyorsanız solfej, enstrümanınızın başına geçmeden önce nasıl bir ses duymanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olur.

Ayrıca bu yöntemin sadece hızlı nota okuma teknikleri dışında müzik kulağı egzersizleri arasında da saymak gerekir. Notaların isimleriyle şarkı söylemek teorik bilginizi, müzik kulağınızı ve nota okuma becerinizi aynı anda geliştirir.

Hızlı Nota Okuma Teknikleri Kursumuza Göz Atın!

Eğer müzik yolculuğunuzda ilk adımlarınızı atıyorsanız zaman zaman zorluk çekmeniz normaldir. Müzik Akademi'nin 15 yıllık deneyimine bakarak rahatlıkla söyleyebiliriz ki müzik severlerin bu aşamada en çok zorlandıkları konuların başında nota okuma gelmektedir. Halbuki nota okumak, sanıldığı kadar zor değildir.

Çoğu zaman müzik eğiticileri nota okuma çalışmaları yaparken yalnızca egzersizin kazanımlarına odaklanır. Halbuki nota okuma egzersizleri genellikle öğrenciler sıkıcıdır. Bu noktada işe yaratıcılığı katmak ve eğlenceli uygulamalarla hızlı nota okuma teknikleri geliştirmek büyük önem taşır.

Müzik Akademi olarak Hızlı Nota Okuma Teknikleri Kursu ile sizlere eğlenceli olduğu kadar doyurucu bir müzik eğitimi sunuyor, teoriyle pratiği bir araya getiren kreatif egzersizlerle hızlı bir biçimde müziğin alfabesini öğrenmenizi kolaylaştırıyoruz!

[widget-171]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20