Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Yaş Gruplarına Göre Gitar Ölçütleri – Doğru Gitar Boyutu Nasıl Seçilir?

Her Yaş İçin Gitar Boyları İle Çocuklarınıza Gitar Sevgisi Kazandırın!

Müzik, her yaşta öğrenilebilecek bir aktivitedir ancak her yaş grubuna uygun materyaller ve yöntemler ile iyi bir biçimde öğrenilebilir. Bu nedenle, çeşitli enstrüman modelleri olduğu gibi bu müzik aletlerinin belirli yaş gruplarına yapılmış boyları bulunmaktadır. Gitar da farklı boyları bulunan enstrümanlardan bir tanesidir. Erken çocukluk eğitiminde gitar kursu almak isteyen ebeveynlerin ve çocuklarının ihtiyacına göre farklı ölçülerde gitarlar üretilir.

Ebeveynler, eğitimlerden önce, çocuklara göre gitar ölçüleri arasından hangileri çocukları için uygundur araştırmaya başlar. Gitar ölçüleri nasıl belirlenir, yaş grubuna göre gitar ölçüleri nasıl değişkenlik gösterir, çocuklar için hangi gitar ölçüleri uygundur merak ediyor ve bilmek istiyorsanız yaşa göre gitar ölçüleri hakkında sizler için bir yazı hazırladık. Ebeveynler olarak çocuklarınıza doğru ölçülerde gitar almak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz!

Enstrüman Boyu Neden Önemlidir?

Enstrüman boyu ve genişliği, o enstrümanın çalışılması ve parçaların çalınabilmesi için önemlidir. Her insan farklı boy ölçülerine sahiptir, dolayısıyla kol uzunlukları da çeşitlilik göstermektedir. Yetişkinler arasında belirgin farklılıklar olmadığı takdirde gitar ölçüleri hemen hemen birbirine yakındır ancak, çocuklar için gitar ölçüleri yetişkin gitarlarında farklı boylarda ve genişliklerde tasarlanmaktadır.

Enstrümanlarda gitar ölçüleri neden önemlidir konusuna da bir değinmemiz gereklidir çünkü enstrüman boyu eğitim sürecini etkileyen en önemli kriterler arasındadır. Eğer çocuklarınıza uygun olmayan bir gitar ölçüsü seçerseniz gitar klavyesi üzerinde çocukların parmaklarını gezdirirken notalara uzanmakta ve gitarı kavramakta zorluk yaşayabilir. Dolayısıyla, enstrüman seçerken çocuk gitarları arasından en uygun gitar ölçüsü bulunmalıdır.

Çocuklar İçin Gitar Ölçüleri – Doğru Gitar Boyutu Nasıl Seçilir?

Çocuk gitarı ölçüleri belirli kriterlere göre ayarlanmaktadır. Çocukların fiziksel özellikleri, çocuk gitarları ölçüleri belirlenirken dikkate alınmaktadır. Buna göre çocuk gitarları çocukların boyları dikkate alınarak yapılmaktadır. Farklı yaş gruplarına göre gitar ölçüleri;

4- 6 Yaş Grubu

4 – 6 yaş grubu çocuklar için gitar ölçüleri 1/4 oranla ayarlanmaktadır. ¼ oranı, 77 cm gitar boyuna denk gelmektedir. Yaş grubuna göre gitar ölçüleri seçiminde 83- 107 cm arası boyu olan çocuklar bu gitar ölçülerini kullanabilirler.

5 – 7 Yaş Grubu

5 – 7 yaş grubu çocuklar için gitar ölçüleri 1/2 oranla ayarlanmaktadır. ½ oranı, 86 cm gitar boyuna denk gelmektedir. Yaş grubuna göre gitar ölçüleri seçiminde 98 – 114 cm arası boyunda çocuklar bu gitarları kullanabilirler.

7 – 10 Yaş Grubu

7 – 10 yaş grubu çocuklar için gitar ölçüleri 3/4 oranla ayarlanmaktadır. 3/4 oranı, 92 cm gitar boyuna denk gelmektedir. Yaş grubuna göre gitar ölçüleri seçiminde 110 – 130 cm arası çocuklar bu gitarları kullanabilirler.

10 + Yaş

10 yaş ve üzeri yaşlarda olan çocuklar için gitar boylarını, boyu 127 cm ve üzeri olan çocuklar kullanır. Bu gitarlar 100 cm’lik 4/4 ölçü ile hazırlanmış gitarlardır. Bu gitarları yetişkinler de kullanabilmektedir.

Doğru gitar boyutu seçmek için çocuklarınızın yaşı ve boy uzunluğunu dikkate almalısınız. Çocuklarınıza gitar seçerken mutlaka deneyerek almalı, bu sayede doğru gitar boyutunu daha kolay seçebilirsiniz.

Çocuklarınızı Önemsiyor, En Uygun Enstrümanlarla Eğitimlerimizi Veriyoruz!

Yaş gruplarına göre gitar ölçüleri, çocukların enstrüman deneyimlerini büyük ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle, gitar eğitimlerinde en çok dikkat edilmesi gereken kriterler arasındadır. Gitar kursları bu kriterlere dikkat etmeli ve öğrencilerini buna göre yönlendirmelidir.

Müzik Akademi olarak enstrüman kullanımlarımızın, çocuklarınıza uygunluğuna dikkat ediyor ve eğitimlerimizi onlara uygun, çocuklar için gitar ölçüleri ile gerçekleştiriyoruz. Eğer siz de çocuklarınız için kapsamlı ve kaliteli bir eğitim programı arıyor ve çocuklarınızın ihtiyaçları ile ilgilenen bir gitar kursu arıyorsanız Müzik Akademi ailesine hemen katılın.

[widget-186]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20