Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Gitar Eğitiminin Çocuk Gelişimine Katkıları

Çocuklarınızı Gitarın Eşsiz Ezgileriyle Yetiştirin!

Çocuklarımız büyürken müzik derslerini ya da müzik eğitimini önemsemesek de çocuklar için müzik eğitimi, onların gelişimi için oldukça önemlidir. Özellikle bir enstrüman çalmak, çocukların başarılı birer birey olması için tercih edebilecek en keyifli hobilerden biridir. Gitar eğitiminin çocuk gelişimine katkıları düşünüldüğünde, her ebeveyn gitar eğitimlerine farklı gözle yaklaşacak ve çocuklarının enstrüman olarak gitar çalmalarını tercih edecektir.

Gitar eğitiminin çocuklara faydaları arasında okul öncesi dönem ve daha sonrasındaki dönemlerde yararlanabilecekleri birçok yarar bulunmaktadır. Eğer siz de çocukluk döneminde gitar çalmanın çocuklara faydaları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin!

Yalnızca Gitar Çalmıyorlar, Kendilerini de Geliştiriyorlar!

Enstrüman çalmak kimi zaman yalnızca bir hobi olarak görülse de, özellikle çocukluk döneminde bir enstrüman çalmayı öğrenmek oldukça faydalı. Gitar çalmanın her yaştan çocuğa farklı alanlarda fayda sağladığı bilinmektedir, gelin onlara biraz daha yakından bakalım…

1. El Göz Koordinasyonu Gelişir

Özellikle okul öncesi döneminde el – göz koordinasyonu gelişim süreci, gitar eğitimleri ile birlikte hız kazanır. Bunun sebebi, gitarın nota takibi yapılırken aynı zamanda sağ ve sol eli çalıştırmasıdır. Yalnızca okul öncesi çocuklar değil, 7 – 12 yaş aralığındaki çocukların da el göz koordinasyonu ile ellerini daha kontrollü ve çok yönlü kullanma becerileri gelişmiş olur. Dolayısıyla, gitar eğitiminin çocuklar için faydaları ilk aşamada onları fiziksel becerilerine yöneliktir denilebilir.

2. Küçük Kas Becerileri Gelişir

Okul öncesi dönemde büyük ve küçük kas çalışmaları oldukça önemlidir ve gitar çalmanın çocuklara faydaları arasında ilk sıralarda küçük kas gelişiminin hız kazanması yer almaktadır. Özellikle erken çocukluk dönemindeki çocukların küçük kas gelişimi için gitar, harika bir enstrüman seçimidir. Çocuklar kendi boylarına uygun gitarları kavrayabilir, notalara basarken kaslarını olduğundan daha sık ve fazla çalıştırabilir. Bu durum da gelişimin hız kazanmasını sağlayacaktır.

3. Çok Yönlü Düşünme Yeteneği

Anaokul döneminde başlayan soyut işlemler döneminin ardından çocukların çok yönlü düşünme becerileri gelişmek zorundadır. Her ne kadar doğal bir süreç içinde bu gerçekleşse de bu gelişimi desteklemek önemlidir ve farklı yollardan yapılabilir. Gitar eğitiminin çocuk gelişimine katkıları arasında en önemli kriterlerden bir tanesi de bu nedenle çok yönlü düşünme yeteneğidir. Çocuklar, nota ve akor basarken şarkı söyleme, bir yandan her iki elini de birbirlerine uyumlu bir şekilde kullanarak harika bir çok yönlü düşünme ve refleks geliştirme süreci yaşarlar.

4. Bilişsel Süreçleri Gelişir

Gitar eğitiminin çocuk gelişimine katkıları oldukça fazladır. Anaokul ve ilkokul seviyesindeki çocuklar arasında bu faydalar belirli farklılıklarla görülmektedir. Gitar eğitiminin çocuklara faydaları bilişsel süreçleri de kapsar; anaokulu döneminde bilişsel süreçler algılama ve uygulama kabiliyetini geliştirirken ilkokul döneminde aynı etkinin üzerine bir de yaratıcı düşünme eklenir. Çocuklar kendi bestelerini yapabilirler, farklı nota ve akor kombinasyonları deneyebilirler. Bu durum da gitar çalmanın çocuklara faydaları arasında bulunmaktadır.

5. Müzik Bilgisi ve Ritim Kulağı Gelişir

Bir enstrüman çalmanın çocuklara katkıları tabii ki onların müzik kulaklarını ve ritim duygularını geliştirmektir. Gitar çalmanın çocuğa faydaları arasında bulunan müzik ve ritim bilgisi, gitar eğitiminin doğal süreçlerinden biridir. Çocuklar öğrendikleri farklı ritimlerdeki şarkıları doğru uygulamayı öğrenirken bir yandan müziği doğru duymayı da kavrarlar.

6. Özgüven Kazanırlar

Özellikle ilkokul döneminde akran zorbalığının çok sık olduğu görülmektedir. Dolayısıyla çocuklar, arkadaşları arasında kendilerini farklı kılacak ve onların keyifli vakit geçirmesini sağlayacak aktiviteler aramaktadır. Gitar çalmanın çocuk gelişimine katkıları bu nedenle yalnızca okul öncesi dönem ile bitmemektedir. 7 – 12 yaş aralığındaki çocuklarda da daha sosyal açılardan gitar çalmanın çocuklar için faydaları görülebilir.

En Kapsamlı Gitar Eğitimleri İle Tanışın!

Müzik ve enstrüman eğitiminin çocukların gelişimine destek olduğu bilinmektedir. Bir enstrüman çalıyor olmak, onlara güven kazandırır ve geleceğe başarılı bir birey olarak hazırlanmalarını sağlar. Her yaştan çocuk bu nedenle gitar eğitimi alabilir.

Avrupa standartlarında uygulamalı gitar eğitimi programımız ve uzman gitar eğitmenlerimiz ile Müzik Akademi olarak çocuklarımıza en kapsamlı gitar eğitimlerini veriyoruz. Çocuklarımızın gelişimine müzikle destek oluyor ve müzik sevgisiyle büyüyen çocuklar yetiştirmenin gururunu yaşıyoruz. Siz de Müzik Akademi’ye gelin ve çocuklarınızın bir hobiyi başarıyla öğrenmelerine destek olun!                                                                                                                      

[widget-186]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20