Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Kursa Gitmeden Bağlama Öğrenilir Mi? – Tutkunuzu Şansa Bırakmayın…

Bağlama Öğrenmek İstiyorum Diyenler Buraya! – Kursa Gitmeden Bağlama Çalmak Mümkün Mü?

Özellikle türkülere ve Türk müziğine düşkün müzik severlerin öğrenmek istediği ilk enstrümanlardan biri hiç kuşkusuz bağlamadır. Pek çok müzik tutkunu bu nedenle evde bağlama öğrenmek için kendi başına denemeler yapar. Peki gerçekten kursa gitmeden bağlama öğrenilir mi? Tek başınıza bağlama öğrenmeniz mümkün mü?

Hemen yanıt vermek gerekirse kursa gitmeden bağlama öğrenmek elbette mümkündür. Yine de bu durumun bazı dezavantajları da beraberinde getirdiğini kabul etmek gerekir. Eğer siz de kursa gitmeden bağlama çalmak ile bağlama kursu almak arasında kararsız kaldıysanız yazımızı incelemeye devam edin. Aşağıda sizler için bu konuyu derinlemesine incelemeye çalıştık…

Kursa Gitmeden Bağlama Öğrenmek Mümkün Ama…

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kursa gitmeden bağlama öğrenilir mi sorusuna olumlu yanıt verilebilir, ancak bu yanıtı verirken bazı dezavantajların söz konusu olduğunu da göz ardı etmemek gerekir. En başta bağlama kurslarından elde edinebileceğiniz altyapıyı ve öğrenebileceğiniz teknikleri kendi başınıza kazanımlarınız arasına eklemeye çalışmak biraz zor olabilir.

Bağlama öğrenmek istiyorum diyorsanız en sağlıklı yolun gerçekten kaliteli olduğuna inandığınız bir müzik eğitim merkezinden kurs almak olduğunu vurgulayalım. Kursa gitmeden bağlama öğrenmek için evinizde pratik yapmaya başlasanız da kısa sürede yeterince gelişim kaydedemediğinizi fark edeceksiniz.

Bağlama Kursları Sağlam Bir Altyapı İçin Önemli! – Bağlama Kursları Faydalı Mı?

Eğer gerçekten müzik tutkunuzu sağlam temeller üzerine pratiğe geçirmek istiyorsanız kursa gitmeden bağlama öğrenilir mi sorusu yerine kendinizi geliştirmek için neler yapabileceğinize odaklanmalısınız. Bizim önerimiz; deneyimli eğitmenlerle çalışan güvenilir bir müzik eğitim merkezinden kurs alarak enstrümanınızla arkadaşlığınızı geliştirmeniz olacak. Üstelik bağlama kursları faydalı mı sorusunun tek yanıtı da bu değil. Kursa gitmeden bağlama öğrenmek;

  • Yanlışlarınızı düzelten bir eğitmen olmadığı için hatalarınızı alışkanlık haline getirmenize neden olabilir.
  • İnternetten edineceğiniz yanlış bilgilerle zorlu teknikleri öğrenirken hata yapabilirsiniz.
  • Evde bağlama öğrenmek için çok daha kısa sürebilecek öğrenme sürenizi uzatabilir, hatta bir süre sonra istediğiniz gelişimi kaydedemediğiniz için sıkılarak çabalamayı bırakabilirsiniz.
  • Kursa gitmeden bağlama çalmak mümkün olsa da repertuvarınızı genişletmek için bağlama kurslarının faydalı olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Bağlama kursları ile sahne çalışmaları yapabilir, gelecekte sahnelerde dikkat çekmenizi sağlayacak performansların temelini atabilirsiniz.
  • Kursa gitmeden bağlama öğrenmek eğitmeninizin deneyiminden ve size aktaracağı püf noktalardan yararlanamayacağınız anlamına gelir.

Bağlama Kursları Yalnızca Dersten İbaret Değil! – Bağlama Kursları Faydalı Mı?

Kursa gitmeden bağlama öğrenilir mi sorusunu yanıtlarken göz ardı edilmemesi gereken bir diğer nokta da bağlama kursları ile yararlanabileceğiniz sosyal ve kültürel imkanlardır. Gerçekten kaliteli bir bağlama kursu yalnızca derse gidip gelmekten ibaret değildir. Bağlama kursları sayesinde tıpkı sizin gibi müzik tutkunları ile tanışabilir, sosyalleşebilir, yeni arkadaşlar edinebilir ve unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.

Bunun dışında yüksek standartlara sahip bağlama kursları sizlere sahne ve stüdyo çalışmaları, etkinlikler ve duayenlerle yapılacak buluşmalarla müziğin büyülü atmosferine adım atma fırsatı da verir. Bağlamanın ustalarından bağlama öğrenmek için tavsiyeler alabilir, efsanelerin performanslarını sınıf arkadaşlarınız ve eğitmenlerinizle birlikte dinleyerek gelişiminiz için dersler çıkabilir, kariyerinize müzisyen olarak devam etmek istiyorsanız daha öğrenme aşamasında bile ihtiyacınız olan networke sahip olabilirsiniz. 

Eğer kursa gitmeden bağlama önerilir mi diye düşünüyorsanız doğru kararı almak için bu soruya dikkatli yanıt vermeniz gerektiğini yeniden vurgulayalım. Elbette kursa gitmeden bağlama öğrenmek mümkün ancak bunun için bağlama kursunun size sağlayacağı olanaklardan vazgeçmeye değer mi, önce buna karar vermelisiniz…

[widget-188]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20