Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Bağlama Kursu Sonrası Konservatuara Girebilir Miyim?

Konservatuar Bağlama Bölümü Var Mı? – Tutkunuzu Akademiye Taşıyın!

Konservatuar eğitimi almak söz konusu olduğunda pek çok insan hem Batı hem de Türk müziğinin daha çok klasik tarzına yer verildiğini düşünür. Buna karşılık klasik Batı müziği ve Türk müziğinin yanı sıra konservatuar Türk halk müziği bölümü olduğunu da vurgulamak gerekir. Dolayısıyla bağlama kursu konservatuar geleceğiniz için de tercih edebileceğiniz bölümlerden biridir.

Gerçi bu noktada şunu hatırlatmak isteriz. Konservatuar bağlama bölümü var mı sorusuna doğrudan doğruya “evet, var” yanıtı vermek pek mümkün değildir. Ancak devlet konservatuarı Türk halk müziği bölümü, Türk müziği bölümü, Türk halk müziği bölümü gibi bölümler farklı üniversitelerde bağlama sanat dalını da içermektedir. Eğer siz de akademik kariyerinizi müzik tutkunuzla şekillendirmek istiyorsanız gelin, bağlama kursu konservatuar eğitimi sizin için ne gibi avantajlar sunuyor, konservatuar bağlama bölümü var mı gibi sorulara birlikte yanıt verelim…

Çalgı Eğitimi Ana Sanat Dalına Girebilirsiniz! – Konservatuar Bağlama Bölümü Var Mı?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi her ne kadar doğrudan doğruya konservatuar bağlama bölümü diye bir bölüm olmasa da bağlama kursu sonrası müzikal yolculuğunuza konservatuarda devam edebilrisiniz. İlk olarak devlet konservatuarı Türk halk müziği bölümü içerisinde iki ana sanat dalı olduğunu vurgulayalım. Bunlardan biri çalgı eğitimiyken diğeri ise ses eğitimidir. Ses eğitimi ana sanat dalında temel hedef geleceğin Türk halk müziği ses icracılarını yetiştirmekken söz konusu çalgı eğitimi olduğunda ise hedefin Türk müziği orkestraları için enstrümancılar yetiştirmek olduğunu söyleyebiliriz.

Bu noktada konservatuvar bağlama bölümü başta olmak üzere çalgı eğitimi ana sanat dalında kabak kemaneden kavala, zurnadan meye kadar pek çok enstrüman için mesleki eğitim, temel müzik ve Türk müziği eğitimi ile birlikte verilmektedir. Ayrıca bazı üniversitelerde Türk halk müziği yerine bölümün konservatuar geleneksel Türk müziği bölümü gibi isimlere sahip olması da muhtemeldir. Eğer bağlama tutkunuzu akademik dünyaya taşımak istiyorsanız bağlama kursu konservatuar Türk müziği bölümü yetenek sınavlarına hazırlanmanız için son derece sağlam bir başlangıç anlamına gelir.

Bağlama Kursu Yetenek Sınavı Başarısını Artırıyor!

Ülkemizde devlet konservatuarı sayısının pek fazla olmadığını kabul etmek gerekir. Genç nüfusu bu denli fazla olan ülkemizde doğal olarak Türk halk müziğine gönül veren ve eğitimini almak isteyen pek çok genç bulunmaktadır. Ancak devlet konservatuarlarının az sayıda olmasından dolayı konservatuar Türk halk müziği bölümü gibi bölümlerin son derece zorlu yetenek sınavları ile alım yaptığını vurgulayalım. 

Bu nedenle konservatuara hazırlığın ilk adımı olan bağlama kursu yetenek sınavları için büyük önem taşımaktadır. Bağlama kursu ile yetenek sınavlarında başarılı olmanız için gereken performansı gösterebilecek becerileri kazanımlarınız arasına ekleyebilir, sahne deneyimi kazanarak jüri heyecanını aşabilir, temel müzik ve Türk müziği bilginizi geliştirerek müzik yolculuğunuzu akademik dünyaya taşımaya hazırlanabilirsiniz.

Konservatuara Hazırlığın Adresi Müzik Akademi!

Türk halk müziği ve bağlama tutkunuzu kariyeriniz haline getirmek, devlet konservatuarından mezun olarak işinin eğitimini almış bir bağlama virtüözü olmak mı istiyorsunuz? Bağlama kursu ile yetenek sınavları için hazırlanmaya ne dersiniz? Hayallerinizi şansa bırakmayın, enstrüman hakimiyetinizin yetenek sınavları için yeterli olduğundan emin olun!

Müzik Akademi’de bağlama kursu ve diğer konservatuara hazırlık programlarımızla öğrencilerimizi geleceğe hazırlıyor, enstrümanınızı mesleki düzeyde öğrenerek müzik kariyerinizin ilk adımlarını birlikte atıyoruz…

[widget-188]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20