Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Bağlama Seçimi Nasıl Yapılır? - İyi Bir Bağlamanın Özellikleri

Bağlama Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Bağlama, Türk halk müziğinde yaygın olarak kullanılan telli bir müzik aleti olarak bilinse de pek çok müzik türüne uyarlanarak kullanılabilir. Kullanım alanının genişliği ve kültürün adeta somut bir simgesi olan bağlama, insanlar tarafından merak edilen ve çalmak istenilen bir müzik aletidir. 

Bağlama çalmak isteyenlerin öncelikle kendisi için en uygun bağlamayı seçmesi gerekmektedir. İnsanlar kendileri için en uygun bağlamayı ararken bazı özellikleri göz ardı etmektedir. Biz de yazımızda bağlama almak isteyenler için bağlama seçimi nasıl yapılır konusuna değineceğiz. Yazımızın devamını okuyarak bağlama seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir öğrenebilir ve kendiniz için en uygun bağlamayı seçebilirsiniz. 

Sap Çeşitleri – Bağlama Seçimi Nasıl Yapılır?

Bağlama nasıl seçilir diye soranlara ilk cevabımız bağlamanın sapına göre tercihlerini yapmaları gerektiğidir. Bağlama çeşitli ebatlarda üretilen bir çalgı olmakla birlikte uzun saplı ve kısa saplı olmalarına göre de kategorize edilir. Geleneksel bağlama türleri arasında gösterilen uzun saplı bağlamalar genellikle 7 telli çalınır. Kısa saplı bağlamalar ise uzun saplı bağlamalara göre öğrenilmesi daha kolay olan bağlama çeşitlerindendir. 

Bağlamanın Kalitesi ve İşçiliği – Bağlama Seçimi Nasıl Yapılır?

İyi bağlamanın özellikleri arasında en önemli olan unsur bağlamanın kalitesi ve işçiliği diyebiliriz. Bir bağlamanın en önemli kısımları sapı, teknesi, kapağı ve burgularıdır. Bu sebeple tüm bu detayların en iyi şekilde ayarlanmış olması gerekmektedir. İşçilik de tam olarak bu noktada önemli bir unsur olmaktadır. Bahsi geçen özelliklerin tam yerinde ve en iyi şekilde ayarlanmış olması tamamen işçiliği ön plana çıkaran bir konudur. 

Bağlamanın Yapıldığı Malzeme – Bağlama Seçimi Nasıl Yapılır?

En iyi bağlamalar sınıfına girecek bir bağlamanın yapıldığı malzeme oldukça önemlidir. İyi bağlamalar genellikle maun, dut ve ardıç gibi ağaçlardan üretilen bağlamalardır. Bu sebeple bağlama seçimi nasıl yapılır diye soran ve bağlama almayı düşünen kişilerin bağlamanın yapıldığı malzemeyi öğrenmeleri ve buna göre seçim yapmaları gerekmektedir. 

Bağlamanın Burguları – Bağlama Seçimi Nasıl Yapılır?

Bağlamanın malzemeleri arasında burguların yeri oldukça önem taşır. Bunun sebebi ise tellerden çıkacak sesin kalitesi burguların güzel oturtulmuş olup olmamasına bağlı olmasıdır. Burgular iyi bir şekilde oturtulmamışsa ve telleri tam olarak tutmuyorsa çıkan seslerin istenilen şekilde olması beklenemez. Bağlama seçimi nasıl yapılır diyenler bağlamayı oluşturan malzemeler arasında ilk olarak burgulara dikkat etmelidir diyebiliriz. Böylece tellerden çıkan sesleri istenilen şekilde veren bir bağlama satın almış olursunuz.

Bağlama seçiminde dikkat edilmesi gereken özellikler hakkında bilgi verdik. Eğer siz de bağlama nasıl seçilir diye soruyor ve kendiniz için en kaliteli bağlamayı arıyorsanız yukarıda saydığımız özelliklere dikkat ederek bağlama seçimlerinizi yapmalısınız. Bahsi geçen özellikleri taşıyan bir bağlama alarak bağlama serüveninize başlayabilirsiniz.

[widget-188]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20