Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Bağlama Öğrenmeye Kaç Yaşında Başlanmalı?

Türkülerle Tanışmak İçin Vakit Kaybetmeyin!

Müzik hem yetişkinlerin hem de çocukların yaşamında büyük yeri olan sanatlardan biridir. Hepimiz küçük yaşlarımızdan itibaren müziğin ritmine kapılarak harekete geçmiş, hüzünlü ezgilerle üzüntülerimizi paylaşmış, eğlenceli melodilerle sevinçlerimizi yaşamış olabiliriz. Ancak söz konusu müziği dinlemek değil, icra etmek olduğunda da yaştan bağımsız olan bu etkisi sürüyor mu?

Kültürümüzün ayrılmaz parçası türkülere gönülden bağlı pek çok müzik severin en çok merak ettiği soruların başında bağlama öğrenmeye kaç yaşında başlanmalı sorusu gelmektedir. Kimi aileler çocukları için bağlamaya başlama yaşı sorarken kimi yetişkinler de kendilerinin geç kalıp kalmadığını merak etmekte, bağlama kaç yaşında öğrenilir sorusuna yanıt aramaktadır. Eğer siz de bu sorulara yanıt bulmak isteyenlerdenseniz yazımızı incelemeye devam edin, sizler için bağlama kaç yaşında öğrenilir, herkes bağlama çalabilir mi gibi sorulara yanıt verdik…

Kısa Sap Bağlamalar Çocuklar İçin! – Bağlama Öğrenmeye Kaç Yaşında Başlanmalı?

Çocuklar için bağlama kaç yaşında öğrenilir sorusuna genel olarak okula başlama yaşının bağlamaya başlama yaşı olarak da ideal kabul edildiği yanıtını verebiliriz. Nota dikte ve deşifre çalışmaları için çocuğun okuma yazma bilmesi gerektiği gibi bağlama öğrenme yaşı hakkında konuşurken fiziksel yeterliliği de göz ardı etmemek gerekir. Nitekim bu nedenle çocuklar için kısa saplı bağlamalarla başlamak çok daha doğru bir tercihtir. Uzun saplı bağlamaları çalabilmek için çocukların kol uzunluğu genellikle yeterli gelmez.

Usta bir sanatçı olmak için bağlama öğrenmeye kaç yaşında başlanmalı sorusuna da burada yanıt vermek gerekirse erken yaşlarda başlamanın daha avantajlı olduğunu söylemek mümkündür. 7 yaşında bağlama çalmayı öğrenen bir çocuk, bu hobisini 20’li yaşlarına kadar sürdürdüğü takdirde birçok zorlu tekniği basit bir alışkanlık haline getirmiş, yaptığı çok sayıda pratikle enstrümanında ustalaşmış olabilir. Yine de gelecekte gerçek bir bağlama virtüözü olmak için bağlama çalmaya kaç yaşında başlanır gibi bir sorunun pek de önemi yoktur. Burada önemli olan yeterince pratik yapmak ve enstrümanınıza vakit ayırmaktır.

Tutkular İçin Hiçbir Yaş Geç Değil! – Bağlama Kaç Yaşında Öğrenilir?

Söz konusu gençler ve yetişkinler için bağlama kaç yaşında öğrenilir sorusu olduğunda ise herhangi bir sınırlamadan bahsetmek mümkün değildir. 18 yaşında bağlama kursları ile enstrüman çalmaya başlayabileceğiniz gibi sizin için bağlamaya başlama yaşı 60 da olabilir. Muhtemelen genç bir bağlama tutkunu ile 60 yaşında bir yetişkinin öğrenme bakımından tek farkı hız olacaktır. Ancak bu da çok sayıda pratik ve iyi bir çalışmayla ortadan kaldırılabilecek bir faktördür.

Öğrenmeye Başlamak İçin En Doğru An: Şimdi!

Müziğe olan sevginizi pratiğe dökmek için beklemenize hiç gerek yok. Her enstrümanın hiç kuşkusuz kendine özgü zorlukları ve kolaylıkları vardır, ancak bağlama öğrenme yaşı ile ilgili söylenenlere hiç kulak asmadan dilediğiniz yaşta bağlama kursu alabilir, enstrümanınızda kısa sürede ustalaşabilirsiniz. Yeter ki sonra diyerek ertelemek yerine hemen harekete geçin ve tutkunuzu asla kaybetmeyin!

Müzik Akademi’de bağlama kursları ile her yaştan bireyi gerçek bir sanat merkezinin keyifli atmosferinde ağırlıyor, ölümsüz türkülerimizle zenginleştirdiğimiz repertuvarımızla uygulama ağırlıklı bir ders programını takip ediyor, öğrencilerimizin ihtiyaç ve beklentilerine göre programımızı düzenliyor, gerektiğinde revize ediyoruz. Gelin, bu büyülü yolculuğa birlikte çıkalım, içinizdeki müzisyeni yaş fark etmeksizin açığa çıkaralım…

[widget-188]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20