Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Bağlama Eğitimi Ne Kadar Sürer? – Türkülere Hayat Verin!

Doğru Eğitimle Kısa Sürede Enstrümanınızda Ustalaşın!

Türk müziğinin en önemli sazlarından biri olan bağlama, pek çok müzik severin öğrenmek istediği başlıca enstrümanlar arasındadır. Ancak bu isteğin hemen ardından bağlama öğrenmek zor mu, bağlama eğitimi ne kadar sürer gibi soruların geldiğini de göz ardı etmemek gerekir. Pek çok müzik tutkunu bağlama eğitimi ne kadar sürer gibi sorulara aldığı yanlış yanıtlarla kendisinin müziğe yeteneği olmadığını düşünerek enstrümanından uzaklaşmaktadır.

Bu nedenle Müzik Akademi olarak bağlama öğrenme süresi konusuna uzman eğitmenlerimizden aldığımız görüşlerle aydınlık getirmek istedik. Eğer siz de bağlama eğitimi ne kadar sürer, bağlama öğrenmek zor mu gibi sorulara sahipseniz yazımızı incelemeye devam edin. İşte bağlama çalmayı öğrenme süresi ve bağlama eğitimi için gerekli konular…

2 Ay Kesinlikle Yeterli Değil! – Bağlama Eğitimi Ne Kadar Sürer?

İnternette bağlama öğrenmek ne kadar sürer şeklinde bir arama yaptığınızda 2 aylık bir bağlama eğitimi enstrümanı öğrenmek için yeterlidir diyenlerle karşılaşabilirsiniz. Ancak 2 aylık bir sürenin bağlama çalmayı öğrenmek için kesinlikle yeterli olmadığını vurgulayalım. Elbette burada bağlama çalmaktan kastımız ezberlediğiniz birkaç şarkıyı icra etmek değil, notadan okuyarak veya sevdiğiniz bir şarkının notalarını çıkararak çalabilmenizdir. Yoksa birkaç şarkı ezberleyerek bunları kırık dökük bir biçimde icra etmek için 2 aydan daha kısa bir süre bile yeterli olabilir…

Öğrenme Hızı Herkeste Farklı! – Bağlama Çalmayı Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Bağlama eğitimi ne kadar sürer sorusuna yanıt verirken her bireyin öğrenme hızının, müzikal geçmişinin ve birikiminin, fiziksel özelliklerinin farklı olduğunu unutmamak gerekir. Dolayısıyla bağlama öğrenme süresi için kesin bir zaman aralığından bahsetmek pek de mümkün değildir. Ancak genel olarak gözlemlerimize baktığımızda daha önce müzik ve bağlama eğitimi almayan bireylerin hobi düzeyinde bağlama çalmayı öğrenme süresi 3 ile 5 ay arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Elbette bunun için de kursiyerin ihtiyaçlarına, düzeyine ve beklentilerine uygun bir bağlama eğitimi planlanmalı, ağırlık verilecek konular buna göre düzenlenmelidir.

Önce Temel Müzik Bilgisi! – Bağlama Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Genellikle bağlama eğitimi programlarının ilk 2 hafta veya 1 aylık dönemi temel müzik bilgisi için ayrılmaktadır. Burada elbette bağlama öğrenme süresi açısından kursiyerin geçmiş müzik birikimi büyük önem taşır. Eğer kursiyer farklı bir enstrüman çalmayı biliyorsa zaten büyük oranda temel müzik bilgisi ile ilgili gerekli birikime sahiptir. Bu tür durumlarda kısa bir tekrarla geçmiş bilgiler yeniden yüzeye çıkarılabilir veya varsa hatalar düzeltilebilir. Bunun ardından ise basit pratik egzersizlerle yola devam edilir.

Doğru Pozisyon Temiz Ses Demek! – Bağlama Öğrenmek Ne Kadar Sürer? 

Bağlama eğitimi ne kadar sürer sorusuna yanıt verirken kursiyerin fiziksel yeterliliklerinin önem kazandığı dönem bağlamanın ilk kez pratik olarak çalınmaya başladığı dönemdir. Bazı müzik severler fiziksel avantajları sayesinde bu dönemi daha hızlı atlatabilir. Ancak kimi durumlarda tuşe ve tutuş pozisyonlarına alışmak bağlama tutkunları için zorlu olabilmekte, süreç uzayabilmektedir. Nitekim doğru tuşe ve tutuş pozisyonlarının enstrümandan temiz ses çıkarmak için son derece önemli olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Dolayısıyla bu aşamayı tam anlamıyla halletmeden daha ağır pratiklere geçilmemelidir. 

Yine de enstrüman geçmişi olmayan biri için bile doğru bağlama tutuşunu sağlamak ve enstrümandan temiz sesler çıkarmak 1-2 aylık bir süreçte halledilebilir.

Türk Müziğine Giriş – Bağlama Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Temel müzik bilgisi ve doğru bağlama pozisyonları öğrenildikten sonra bağlama eğitimi için odaklanılan asıl konu Türk müziği ve bağlama perdeleridir. Nitekim enstrümanınızda gerçek bir usta mı olacaksınız yoksa işi hobi seviyesinde mi bırakacaksınız sorusunun cevabı da bu dönemde ortaya çıkmaktadır. Eğer enstrümanınızda ustalaşmak istiyorsanız bağlama öğrenme süresi 7 ile 9 aya kadar çıkabilir. Ancak enstrümanınızı hobi düzeyinde çalmak ve boş vakitlerinizi değerlendirmek istiyorsanız yaklaşık 5 aylık bir bağlama eğitimi bağlamanızla sevdiğiniz şarkıları icra edebilmeniz için yeterli olacaktır.

Size Göre Planlanmış Bir Bağlama Eğitimi Tercih Edin!

Bağlama eğitimi ne kadar sürer sorusuna yanıt verirken derslerin nasıl planlandığını da unutmamak gerekir. Zaten bildiğiniz, seviyenizin altında kalan derslerle çok vakit kaybederseniz elbette bağlama öğrenme süresi de gereksiz yere artacaktır. Bunun yerine size özel planlanmış bağlama dersleri ile enstrümanınızı öğreneceğiniz süreyi kısaltabilir, boş vaktinizi çok daha verimli kullanabilirsiniz.

Müzik Akademi’de bağlama eğitimi programlarımızı kursiyerlerimizin beklenti, istek ve ihtiyaçlarına göre planlıyor, eksiklerinizi gidermek üzere konuların öncelik sırasını belirliyor, ihtiyacınız olan başlıklar üzerinde daha fazla durarak enstrümanınızdaki ustalığınızı kısa sürede geliştiriyoruz. Gelin, eğitmenlerimiz ve eğitim danışmanlarımızla birlikte önce seviyenizi belirleyelim ve ardından sizin için en uygun bağlama eğitimi programını planlayalım, müziğin büyülü dünyasına Müzik Akademi ile adım atın…

[widget-188]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20