Müzik Akademi MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Bağlama Çalmayı Öğrenmek Zor Mu?

Bağlama Çalmaya Yeni Başlayanlar İçin Önerilerimiz Var!

Türk müziğinin vazgeçilmez enstrümanlarından biri olan bağlama, pek çok müzik tutkununun öğrenmek istediği enstrümanların başlarında olmaya devam ediyor. Ancak bağlama çalmak istiyorum diyen herkesin aklında bir yandan da bağlama çalmak zor mu, bağlama çalmak nasıl öğrenilir gibi sorular var…

Dürüst olmak gerekirse bağlama çalmanın zorlukları söz konusu olduğunda her şeyin sizin ilgi ve istekliliğinizle alakalı olduğunu söyleyebiliriz. Bağlama çalmaya yeni başlayanlar için başlangıçtaki tutkunuzu tüm zorluklara rağmen korumak son derece önemlidir. Tutkunuzu ve öğrenme isteğinizi koruduğunuz takdirde kolaylıkla enstrümanınızı öğrenebileceğinizden emin olabilirsiniz. Yine de elbette herkes bağlama çalabilir mi sorusuna yanıt verirken enstrümanına yeterince ilgi gösteren ve sık sık pratik yapan herkes yanıtı vermeliyiz.

Eğer hala bağlama çalmak zor mu diye endişeleniyorsanız yazımızı incelemeye devam edin. Sizin için zorlukları kolaya çevirebilecek bazı ipuçları vermeye çalıştık…

Bağlama Çalmak İstiyorum Diyenlerdenseniz… Bağlama Çalmak Nasıl Öğrenilir?

Bağlama çalmayı öğrenmek zor mu diye endişe ederek öğrenme arzunuzu sürekli erteliyorsanız bunu yapmanıza gerek olmadığını hemen söyleyelim. Bağlama yalnızca biraz ilgi isteyen bir enstrümandır. Eğer bağlama çalmak için yeterli oranda pratik yapar, enstrümanınızla aranıza uzun mesafeler ve zaman boşlukları koymazsanız kısa sürede öğrenebilirsiniz. Aşağıda bağlama çalacaklara tavsiyeler vererek süreci sizin için kolaylaştırabileceğini umduğumuz bağlama egzersizlerinden bahsettik. İşte bağlama çalmaya yeni başlayanlar için önerilerimiz:

  • Bağlama çalmanın zorlukları ile baştan mücadele etmek için günlük çalışma sürenizin en az 3’te birini eğitmeninizin önerdiği egzersizlere ayırın.
  • Sevdiğiniz şarkıların nakarat bölümlerini birer egzersiz haline dönüştürebilir, farklı teknikleri burada deneyebilirsiniz.
  • Kısa sürede ustaca bağlama çalmak için sesleri temiz çıkarmaya önem verin. Özellikle perde çalışmalarında notaları sesinizle tekrar etmeniz ve seslerin temiz çıktığından emin olmanız katkı sağlayabilir.
  • Çarpma, tril, çekme ve kaydırma gibi başlıca teknikleri öğrenme aşamasında günde ekstra yarım saati bu tekniklerle yapacağınız egzersizlere ayırın.
  • Bağlama çalmaya yeni başlayanlar için en kolay öğrenme metodu şarkılardır. Özellikle basitten zora doğru giden bir bağlama öğrenme listesiyle egzersiz yapabilirsiniz.
  • Bağlama çalmayı kolaylaştırmak için yapabileceğiniz şeylerden bir diğeri de enstrümanınızı elinize almadan önce solfej çalışması yapmak olabilir. Böylelikle nota okuma hızınızı da artırabilirsiniz.
  • Bağlama çalarken özellikle tuşe üzerindeki parmakların konumu son derece önemlidir. Egzersizlerinizde baş parmağınızı daima klavyenin arkasında, diğer parmaklarınızı ise klavyeye doğru eğimli tutarak bu parmak pozisyonlarını alışkanlık haline getirebilirsiniz.

İhtiyaçlarınıza Göre Planlanan Bağlama Kursları İşinizi Kolaylaştırır!

Eğer işin henüz başındaysanız bağlama çalmak zor mu diye endişelenmeniz son derece doğaldır. Ancak bağlama çalmayı öğrenmek zor mu diye endişelenmek yerine harekete geçmek bağlama çalmanın zorlukları ile çok daha kolay başa çıkmanızı sağlayacaktır. Bu anlamda deneyimli bir eğitmenle birlikte çalışmak özellikle başlangıç seviyesinde hem süreci daha kolay atlatmanızı hem de temelinizi yanlış bilgiler üzerine inşa etmemenizi sağlar.

Bu noktada Müzik Akademi’de bağlama kursu öncesinde kursiyerlerimizin seviyesini tespit ettiğimizi ve kurs boyunca da gelişimlerini yakından takip ettiğimizi vurgulamak isteriz. Böylelikle her zaman eksiklerinize ve ihtiyaçlarınıza odaklanan bir ders programı oluşturabilmekte, size en çok katkı sağlayacak konuların daha fazla üzerinde durmaktayız. Bu sayede öğrencilerimizin aklındaki bağlama çalmak zor mu gibi soru işaretlerini gidermekte, doğru yöntemle aşılamayacak zorluk olmadığını her adımda yeni baştan kanıtlamaktayız. Siz de beklentilerinize ve ihtiyaçlarınıza en uygun bağlama kursu için eğitim danışmanlarımızla görüşün, müzik yolculuğunuza daha fazla vakit kaybetmeden başlayın…

[widget-188]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 20